Dva muži stříkají na stěny silně aromatickou látku. Ze zdí se poté ztrácí původní obrazce a nápisy, které tam v minulosti někdo načmáral sprejem. Na místě zůstávají sotva viditelné obrysy původních kreseb. I ty však vezmou po určité chvíli za své, když je dvojice pracantů přetře barvou.

To jsou první dva kroky trojfázového postupu v odstraňování následků sprejerství a prevenci proti této činnosti, které bylo možné zhlédnout ve středu v dopoledních hodinách u mostu nad řekou Opavou v Ratibořské ulici. Poslední fáze, která zní tak trochu jako výňatek ze sci-fi románu, přijde zanedlouho.

Bude jí aplikace nanoskla. Neboli, jak zní odborná definice: „Ultratenké vrstvy na bázi křemenného písku aplikované v tekuté formě s individuálními nosiči podle typu ošetřovaného povrchu, která díky svým mechanicko-fyzikálním vlastnostem nabízí řešení v mnoha oborech.“

Zjednodušeně řečeno, jedná se o nepředstavitelně tenkou sklovitou pokrývku, která mimo jiné způsobuje, že do ní nevsákne žádná kapalina. „V případě graffiti je jejich následné odstranění otázkou pár minut a bez viditelných stop. Povrchy jsou také odolné proti povětrnostním podmínkám jako voda, rez, mráz, teplo nebo UV záření,“ uvádí se například na stránkách firmy Nanoteam z Krnova.

Jsou to právě zaměstnanci Nanoteamu, kteří na dříve sprejery pestře označkovaném mostě v Kateřinkách pracují. „Celé to tady vyčistit nám potrvá zhruba dva dny. Následovat bude ta samé práce v nedalekém podchodě. Dělá se tady vcelku dobře, jen to počasí nestojí za nic,“ povídá si s námi jeden z oněch pracovníků, na jehož žádost však neuvádíme jeho jméno.

Na fotografiích v mobilu pro nás dělá miniprezentaci toho, jak vypadají povrchy, na kterých je aplikováno nanosklo. Jakékoli kapaliny se zde kondenzují a vytvářejí kapky. Nijak se nevsakují. Pokud by tedy přišel vandal se sprejem, mohl by zde nastříkat cokoli. Mírně nadneseně řečeno by pak stačilo, aby druhý den přišla uklízečka, jednou místo přetřela, a to se stane stejně čistým, jakým bylo dříve.

Kromě zmiňovaných míst čeká v Opavě podle sympatického a hovorného „ničitele výtvorů vandalů“ například ještě další práce na jednom z domů v centru města či několika železničních mostech. Na most v Ratibořské ulici si prý tuto práci objednalo Ředitelství silnic a dálnic. Meze se ale nekladou ani obcím a městům, které by chtěly trochu zkrášlit některá ze svých sprejerům zaslíbených míst.

„Podle mě to je skvělé. Jestli to bude fungovat, mělo by se to takhle udělat všude,“ nechává se například slyšet osmapadesátiletá Opavanka Eva Skupová. Faktem ovšem je, že ačkoli už se zde zmíněná technologie použije, její celoplošné využití je symfonií budoucnosti. Stále totiž ještě zůstává poměrně nákladné.