Podle jejího tiskového mluvčího Martina Zbely řada místních občanů obdržela neúplné volební obálky bez hlasovacího lísku této strany. Její lídr Tomáš Vandas současně podal u Okresního státního zastupitelství v Opavě trestní oznámení na neznámého pachatele.

„Na základě informací občanů, potvrzených podepsaným prohlášením, došlo v několika místech opavského správního okresu k tomu, že ve vydaných hlasovacích lístcích, které se dopravují do místa bydliště voličů, byl vypuštěn hlasovací lístek č. 24 Dělnická strana sociální spravedlnosti,“ píše se ve stížnosti Státní volební komisi, kterou řídí Ministerstvo vnitra ČR.

Distribucí hlasovacích lístků je ze zákona pověřena radnice.

„Vzhledem k tomu, že se dá předpokládat, že takto vypuštěných hlasovacích lístků kandidující strany č. 24 bude mnohem více, přičemž je zřejmé, že cílem této akce distributora na okrese Opava je maření přípravy a průběhu voleb, podávám na dosud neznámého pachatele trestní oznámení,“ uvedl pro opavské zastupitelství Vandas a dodal, že v tomto kroku vidí jednoznačný záměr opavské radnice. Jak uvedl, zná i konkrétního viníka: „Vedoucí kanceláře tajemníka, jakýsi pan Vladimír Tancík, se na předvolebním mítinku Dělnické strany sociální spravedlnosti v Opavě snažil zasahovat do projevů kvůli údajným nevhodným formulacím, kdy se hovořilo o cikánském etniku. Podle našich informací má právě tato osoba odpovědnost za distribuci hlasovacích lístků,“ dodal volební lídr DSSS Tomáš Vandas.

Za maření přípravy nebo průběhu voleb hrozí podle nového trestního zákona odnětí svobody na šest měsíců až tři léta. Podle Tomáše Vandase je za nedodání hlasovacích lístků DSSS do poštovních schránek odpovědný konkrétní úředník opavské radnice.

Tajemník Hlásky Tomáš Elis: „Nikdo z občanů si nestěžoval“

K záležitosti se nám vyjádřil předseda volební komise v Opavě a tajemník úřadu města Tomáš Elis: „Tuto informaci máme již od minulého pátku, kdy se na jednu naši pracovnici obrátil zástupce stěžující si strany,“ řekl tajemník s tím, že pracovnice úřadu, se kterou jednal, chtěla vědět bližší informace, ale dozvěděla se jen to, že se má jednat o městskou část Kylešovice.

Bližší určení, například ulici či konkrétní jména, zůstaly nezodpovězeny. Podle Elise jsou všechny opavské zapisovatelky zkušené a prověřené a dobře vědí, co by taková chyba – byť třeba neúmyslná – znamenala. „Jsou to spolehlivé, proškolené pracovnice a hlavně nepochybuji o jejich spolehlivosti, a tedy o tom, že obálky a lístky byly doručovány v pořádku,“ řekl na adresu zapisovatelek Elis. Ten se také podle svého vyjádření domnívá, že celé nařčení není pravdivé: „Soudím tak podle toho, že nemáme ani jednu jedinou stížnost od kohokoli z Kylešovic nebo jiných městských částí, že by nedostali nebo dostali nějak upravené volební lístky,“ konstatoval tajemník Tomáš Elis.

K přímému nařčení Vladimíra Tancíka, kterého jsme včera v úřadě nezastihli, tajemník uvedl: „Informace o narušování demonstrace strany rozhodně dementuji. Naopak pan Tancík byl radnicí pověřen, aby na podobných akcích konal dohled a pokud zde shledal porušení zákona, byl oprávněn zjednat nápravu. Tak tomu bylo i na mítinku této strany, kde ústně zasáhl ve chvíli, kdy byl porušen zákon. Pan Tancík tuto funkci z pozice svého zaměstnání vykonává již několik let a jeho zkušenosti jsou zárukou, že svůj zákrok provedl tak, aby byl v pořádku. Ostatně to dosvědčili i na akci přítomní městští strážníci.