Okružní křižovatka přestává být jen vizí a pomalu se stává skutečností. Z části budovy je už pouhá suť a buldozer teď ukrajuje zadní a vnitřní část stojícího zbytku.

Demolici budou zaměstnanci firmy DAV provádět zhruba do poloviny prosince. Současně probíhají i další nutné práce. Telefonní kabely, které demolici překážely, už byly přeloženy a nyní je v plném proudu přeložka vodovodu a pokládka obrub nového chodníku.

„Od příštího týdne budou zahájeny práce na přeložkách optických kabelů O2 výkopem pro kabelovou komoru," přibližuje stav prací mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová.

Firma Strabag zahájila práce na dvouměsíční etapě výstavby v místě vyústění Vančurovy ulice na ulici Krnovskou. Tomu je přizpůsobeno i dopravní omezení na obou ulicích. „Na Krnovské ulici bude provoz vozidel omezen ve směru do centra, ale ve směru z centra bude zachován," uvádí Dalibor Novotný z oddělení správy dopravy a pozemních komunikací opavského magistrátu.

Na Vančurově ulici bude v úseku mezi křižovatkou s ulicí Prokopa Holého a ulicí Krnovskou vyloučen provoz všech osobních vozidel a objízdná trasa povede po ulicích Prokopa Holého a Šeděnkovy. Provozu nákladních vozidel, autobusů a vozidel Integrovanného záchranného systému se to však netýká, ten zůstane zachováván.

Rondel bude postaven do jara

Po dohodě se zhotovitelem bude neprůjezdnost Krnovské ulice směrem do centra platit každý den jen v době konání prací. Po jejich ukončení a během víkendů i svátků bude průjezdnost po silnici oboustranná. Uzavírka ulice Vančurovy však bude vzhledem k velikosti zásahu do vozovky zachována beze změn.

Pokud bude průběh prací bez komplikací, mohou první vozy projet po novém rondelu už koncem března příštího roku.

O náklady kolem dvaceti milionů korun se podělí stát, statutární město Opava a společnost Benzina. Opava v tomto směru počítá s částkou do tří milionů korun. Vybudování kruhového objezdu bude pro město znamenat možnost propojení lokality se sportovišti a s víceúčelovou halou na Žižkově ulici u Městských sadů.

V návrhu společnosti Benzina je stavba benzinové pumpy, kiosku, tří oboustranných stáčecích míst, myčky osobních vozů a ostrůvku s vysavačem. Na místě právě bourané mlékárny by měla vzniknout parkovací plocha pro osobní vozy.