Hlavní část se uskuteční v neděli 14. října v Sadech svobody poblíž Ptačího vrchu. Zájemcům poradí odborný mykolog, zláká je výroba ručního papíru, osvěží férová kavárna a povzbudí teplá medovina. Pořadatelé nezapomínají ani na děti, které mohou vyrábět krmítka pro ptáky, zasadit strom nebo ochutnat různé odrůdy jablek.

„Sami zjistí, jak velké rozdíly mohou mezi jablky v našich sadech být. Výrobky, které vytvoří, si mohou odnést domů," říká pracovnice odboru životního prostředí opavského magistrátu Kateřina Pálková. Dotazy veřejnosti, spojené s životním prostředím, hlavně v souvislosti s vytápěním, se znečišťováním životního prostředí nebo s péčí o městskou zeleň, na místě zodpoví přítomní zástupci odboru životního prostředí.

Dosavadní výsledky enviromentálního vzdělávání představí zájemcům některé opavské školy. Na procházku prstencem městských parků se účastníci vydají ve 14.30 hodin v doprovodu dendrologa Miroslava Franka, který jim představí nejzajímavější stromy a jejich osudy. Sraz je v zahradě minoritského kláštera.

Novinku představuje vzdělávací show Smokeman zasahuje. Program vznikl ve zkušebně Výzkumného energetického centra Vysoké školy báňské. „Poutavou formou ukazuje, jak a čím topit. U dětí jsou oblíbené hlavně smokemanovy pokusy, například znázornění inverze v akváriu," přibližuje Kateřina Pálková novou show.

Den stromů je v česku stanovený na 20. října a opavské aktivity proto uvedeným nedělním programem zdaleka nekončí. Hned v pondělí je pro milovníky entomologie připravená procházka s názvem Kdo žije na broukovišti. V úterý otevře Střední odborné učiliště stavební dveře zájemcům o exkurze do dílen truhlářů, tesařů a operátorů dřevařské a nábytkářské výroby.

V sobotu 20. října, která je Dnem stromů, se uskuteční komentovaná prohlídka Arboreta v Novém Dvoře. Debata s jeho odborníky začíná u vstupní brány v 9 a v 15 hodin. „Do konce října plánujeme ještě výsadbu aleje podél cyklostezky mezi Vávrovicemi a Držkovicemi a na ulici Hillova," dodává Kateřina Pálková.

Vloni měla výsadba aleje velký úspěch, a město se ji proto rozhodlo zopakovat. Přesný termín je závislý na počasí i na tom, kdy stromky dorostou do požadované velikosti. Zveřejněný bude na webových stránkách města.