Pokud by vás zajímalo, jak každý z nás může přispět k zlepšení prostředí, ve kterém žije, pak odpověď je jednoduchá. Stačí například třídit odpad. Například šestapadesátiletá recepční Marie Bielcová ze Štítiny uvedla, že v její obci se : odpad třídí. „Plasty dáváme do pytlů, ty se pak svezou. Dvakrát do roka tady míváme velkoobjemové kontejnery, do kterých obyvatelé naváží větší odpad, jako jsou třeba koberce. Navíc nic za tuto službu obci neplatíme, je to součástí poplatku za komunální odpad,“ podotkla.

Odpad třídí rovněž sedmadvacetiletá maminka na mateřské dovolené Michaela Montagová z Opavy: „Určitě nedáváme různý odpady dohromady.“ Špatnou volbou nejsou ani recyklovatelné obaly, do nichž je dnes již většina výrobků balena. Jedním z občanů, který má o těchto ekologicky zpracovatelných obalech přehled, je Opavan Jan Lazecký. „Dnes už je velká většina obalů recyklovatelná. Jsou označeny tzv. zeleným bodem,“ uvádí tento sedmadvacetiletý muž. Ten lidé mohou znát i pod názvem der grüne punkt.

„Třídění odpadu je myšlenka dobrá, měli by to dělat všichni. Nicméně my starší se nad tím nezamýšlíme, jestli jsme vše vytřídili,“ říká Věra Bušková a dodává: „Opava je krásné město, je tady čisto,velice se mi tady líbí. Jsem z Ostravy, ale kdybych měla tu možnost, okamžitě bych se tady přestěhovala.“ Dalším ze starší generace, které naše redakce oslovila, byla třiašedesátiletá důchodkyně z Bolatic Anna Černohorská. Jako jediná z dotazovaných věděla, že včerejšek byl celosvětovým dnem životního prostředí. „Vím o tom z televize, dnes ráno to bylo i v rádiu,“ uvedla a dodala : „Život na vesnici je úplně jiný než ve městě. U nás v Bolaticích je čisto, je tam zvykem, že si každou sobotu lidé zametou chodník před domem.“

Jak uvedl podnikatel David Žalman z Chlebičova: „V obcích si lidé musí být soběstační. Stejně jako Anna Černohorská z Bolatic i on si myslí, že Opava jako město je na tom s čistotou ulic oproti jeho rodnému Chlubičovu poměrně hůře.