Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Denisa Záhorská: Když si vzpomenu na rodiče, jedu ještě na více procent

S Denisou Záhorskou spolupracuje český filantrop a patron dětí z dětských domovů Tomáš Slavata. Také on vyrůstal v rozvrácené rodině. Od sedmnácti let žil samostatně v podnájmu a později se dokonce jako pěstoun ujal péče o své dva synovce, které jeho sestra odložila právě do dětského domova.

7.2.2016
SDÍLEJ:

Denisa Záhorská (uprostřed) dokázala vyhrát Slavata Triatlon Tour v Krnově, když jí bylo patnáct let.Foto: archiv Tomáše Slavaty

V příběhu Denisy Záhorské vidí příklad pro děti s podobným osudem. „Zkušenost s vlastní rodinou má u ní úplně jiný efekt, než je to třeba u jiných jedinců. Dodává jí to energii poprat se se životem," popisoval Tomáš Slavata.

Denise je dnes jednadvacet let a tvrdě na sobě pracuje. Studuje pedagogiku na vysoké škole v Praze, zcela se osamostatnila, začala pracovat jako dobrovolnice v charitativním sektoru a pomáhá dětem ze sociálně slabého prostředí.

Rodina pro bývalou chovankyni Dětského domova v Opavě paradoxně slouží coby motivace. Špatný příklad je pro ni nakopnutím.

„Nechci dopadnout jako mí rodiče. To mě hodně nakopává při myšlence způsobu života, jaký mají oni. Vždy, když si na ně vzpomenu, jedu na více procent," uvedla Denisa Záhorská, která by si přála, aby se dobrovolnictví při pomoci dětem ze sociálně slabých rodin stalo jejím trvalým zaměstnáním:

„Chtěla bych pracovat v nadaci s těmito dětmi a ukázat jim, že i z minima, které člověk má, se dá vyšplhat nahoru a dosáhnout tak svých cílů. Nesmí se jen vzdávat.

Velmi podstatným momentem v životě Denisy Záhorské byla také účast v Slavata Triatlon Tour v Krnově, když jí bylo patnáct let. Jedná se o závod celorepublikové série, určený dětem z dětských domovů a veřejnosti. Denisa zde dokázala vyhrát, získala své první kolo a vybojovala si dokonce účast na soustředění v Itálii. Později se stala také mistryní České republiky.

„Pocity pro mě osobně byly nepopsatelné. Šlo o můj první výlet do zahraničí. Neuvěřitelný pocit štěstí a nadšení, že jsem to dokázala vybojovat. Práce, kterou Tomáš dělá, určitě smysl má. Sny, které mají děti dětských domovech, plní a dává jim pocit, že jsou výjimečné a dokážou věci, když na nich makají," popisovala dále Denisa Záhorská, pro niž je sport nedílnou součástí života:

„Miluju sport a život si bez něj neumím představit. Baví mě běh a workout."

Kromě toho, že se Tomáš Slavata velice brzy osamostatnil, v poměrně nízkém věku se stal také profesionálním sportovcem. Před sedmi lety Českou republiky reprezentoval na světovém šampionátu na Havaji v terénním triatlonu, tzv. Xterra. U vrcholového sportu ovšem nezůstal. V současnosti se snaží pomáhat dětem z dětských domovů.

„Příkladů, jako je ten Denisin, není mnoho. Ročně se setkám přibližně s dvěma tisíci dětmi. Asi dvacítka z nich se nastartovala stejně jako ona," vysvětloval Tomáš Slavata.

Dle jeho slov spousta dětí z dětských domovů přijímá špatný příklad svých rodičů: „Mnozí nejdou třeba pracovat za kasu, když vidí, že rodiče brali dávky a stačilo to. V dětských domovech se však pro tyto děti dělá maximum. Ať už hovoříme o zázemí nebo vzdělání. Záleží však na každém dítěti, jak se této šance ujme.

Denisa se jí chopila, dostala se do programu v Praze. Dneska žije ve startovacím bytě, brigádničí a studuje. Má vynikající vyhlídky do budoucna. Je skvělým příkladem pro ostatní."

Autor: Petr Dušek

7.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Midi lidi

Další ročník festivalu FreiPlatz je tu

Opavský vinný trh loni v OC Breda praskal ve švech.

Čtvrtý ročník Opavského vinného trhu klepe na dveře

Sobota bude ve znamení dýní

/POZVÁNKA/ Těžko by se našla typičtější podzimní zelenina, než je dýně. A právě dýně budou v hlavní roli v sobotu 21. října v Kobeřicích.

V Dobroslavicích vysadí novou alej

Alej k lipám. Tak zní název projektu, který má nastartovat kultivaci krajiny v Dobroslavicích. Jeho součástí je výsadba nových stromů, která se uskuteční v neděli 22. října od 14 hodin.

Kam o víkendu za fotbalem?

Přinášíme vám přehled sportovních utkání o víkendu 21. a 22. října.

Rozloučili jsme se - 42. týden

Vážení čtenáři, na stránkách Opavského a Hlučínského Deníku vám pravidelně přinášíme seznam zesnulých v našem regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení