Velká jarní deratizace je na programu již tradičně. Provádí ji vždy SmVaK ve spolupráci s obcemi a městy, ve kterých kanalizační sítě a související infrastruktury společnost provozuje. Na Opavsku se jedná o stokovou síť v délce přibližně 280 kilometrů.

„To, že se ve stejnou dobu připojí se svými prostory také města, obce či průmyslové podniky efektivitu deratizace určitě zvyšuje," konstatoval ředitel kanalizací SmVaK Ostrava Jan Tlolka.

V Opavě se deratizovalo v uplynulých týdnech, přičemž v místních částech bude likvidace hlodavců probíhat ještě do konce měsíce. Bývá tomu tak ale vždy dvakrát do roka. „A to na jaře a na podzim. Mimo to vždy reagujeme i na podněty občanů, kteří výskyty hlodavců nahlašují.

Po ukončení této jarní deratizace jsme měli v terénu ještě i speciálního pracovníka, který vše zpětně kontroloval, zda se něco nového neobjevilo a případně proběhlo dočištění," vysvětlila Ilona Drešlová z odboru životního prostředí opavského magistrátu.

Slezská metropole podle ní přemnoženými hlodavci netrpí. „Máme samozřejmě určitá místa, kde se jejich výskyt opakuje. Potkan je synantropní zvíře, které tady bylo, je a bude. Problémy s přemnožením ale nemáme," dodala.

Podobně jsou na tom také ve Vítkově, kde je derazitace v plánu v červnu. „Městské prostory si k tomu ještě sami deratizujeme vždy jednou do roka," vysvětlil starosta Vítkova Pavel Smolka.

Také v Hlučíně hubí hlodavce pravidelně. „Deratizace probíhá dvoufázově, přičemž ve druhé fázi se likvidují uhynulí hlodavci. Město si ji objednává u specializované firmy. Ta je zodpovědná za to, že návnady klade přímo do potkaních nor, aby neohrozily psy nebo kočky," vysvětlila Iveta Vařechová z odboru ochrany životního prostředí a komunálních služeb v Hlučíně.

V minulosti se občas stávalo, že občané zvýšený výskyt potkanů nahlásili. „Letos se ale takové potíže neobjevily. Pouze po deštích v Darkovičkách," doplnila mluvčí hlučínské radnice Ivana Gračková.

Kromě stokové sítě probíhá deratizace i ve vybraných kanalizačních čerpacích stanicích a čistírnách odpadních vod. „Velkým problémem však zůstává vypouštění odpadních vod se zbytky potravin a přepálených olejů do veřejné kanalizace. To se stává pro potkany ideální potravou a výborně se jim pak daří rychle a nekontrolovatelně se rozmnožovat.

Snažíme se veřejnost o tomto problému informovat, ale situace se bohužel zásadně nelepší," poznamenal Jan Tlolka. V celém kraji umístí SmVaK Ostrava během této jarní deratizace více než 3,3 tuny návnad pro potkany.