Podle deratizérů platí pravidlo, že každý máme svého potkana. I v Opavě jsou lokality téměř bez potkanů, protože zde nemají vhodný prostor k zasídlení, dostatek potravy a vhodné podmínky pro plození svého potomstva.
Na druhé straně jsou zde lokality, kde jsou pravidelně a kde také pravidelně se budou vyskytovat. Těmto místem musí být potom věnována pravidelná a trvalá pozornost. Vše je to o znalosti terénu a místních podmínek.
Která místa v Opavě jsou nejvíce postižena potkany?
Místa s opakovaným a největším výskytem hlodavců jsou v okolí ulic Ratibořská, Rolnická Olomoucká, Jateční a sídliště A. Sovy. Jsou zde časté nory a díry, zvýšený výskyt hlodavců je i v kanalizaci.
Jak často se v Opavě deratizace provádí?
Město Opava provádí celoplošnou deratizaci pravidelně každý rok. Pozitivní je i to , že se podařilo skloubit deratizaci kanalizace společně se zelenými plochami, což přispívá k vyšší efektivitě deratizace. Celoplošnou deratizací v jarních měsících naše práce nekončí.
Pravidelně ve čtvrtletních termínech nebo dle požadavku magistrátu řešíme případný obnovený výskyt hlodavců v průběhu roku až do konání celoplošné deratizace v roce následujícím. Naše kontroly jsou pak zaměřeny zejména na ty lokality, kde byl na základě výsledků celoplošné deratizace zjištěn nejvyšší výskyt.
Co mohou Opavané udělat proto, aby se potkani masově nerozmnožili?
V první řadě zamezit hlodavcům přístup k potravě. To znamená nevyhazovat zbytky jídel do odpadu, uzavírat kontejnery a nádoby, neprovádět krmení například potulných koček nebo kachen, což bývá velice pohodlný zdroj potravy i pro hlodavce.
Důležité je rovněž znesnadňovat hlodavcům životní podmínky úklidema pořádkem ve svém okolí, čímž jim znemožníme zasídlení a podmínky ke hnízdění. Důležitá je i samotná spolupráce s občany, kteří by měli být nápomocni při vyhledávání nor a úkrytů hlodavců, protože nejlépe znají okolí svého bydliště.
Tyto skutečnosti pak mohou přímo nahlásit deratizačním osádkám, anebo podat informaci na odbor životního prostředí magistrátu, případně to sdělit městské policii, která v této oblasti rovněž s odborem životního prostředí spolupracuje.
Jaký je deratizační postup?
Při plošné deratizaci uplatňujeme takzvanou pulzační metodu, která spočívá v opakovaných kontrolách a dosypech odebrané nástrahy v místech jejich položení. Tyto kontroly včetně dosypů jsou prováděny v týdenních intervalech, aby došlo k postupné likvidaci i těch potkanů, kteří se v první fázi k nástraze nedostali.
Nástraha je většinou kladena v mikrotenovém obalu, čímž se prodlouží její trvanlivost jak v kanalizaci, tak i při ošetření nor a děr. V letošním roce byly nástrahy položeny do více než 3 000 kanálů. V zelených plochách bylo ošetřeno téměř 70 lokalit s výskytem hlodavců.
(více o hubení škůdců si můžete přečíst v úterním Opavském a hlučínském Regionu)
22. května, Opava se zbavovala potkanů