Boj s větrnými mlýny. Tak by se dalo nazvat počínání některých obcí při odklízení škod způsobených přívalovými srážkami či větrem. Jen co dají do pořádku spoušť způsobenou při poslední průtrži, začnou živly řádit a ničit majetek znovu. V Hněvošicích takto po úterních deštích zasahovali v krátké době již popáté.

Související článek: Silnicí v centru Hněvošic se prohnalo půl metru vody a bláta

„Opět jsme tady měli lokální průtrž mračen. Pršelo asi půl hodiny, do toho silný vítr a kroupy. Za tu dobu napršelo asi šestadvacet milimetrů srážek a opět se přihnala vlna bláta a vody. Odklízecí práce probíhaly přibližně do dvaceti hodin, v jednom z domů bylo potřeba odčerpat vodu," popisoval úterní přívalové srážky starosta Hněvošic Josef Kremser. Voda se přitom do obce valí vždy ze stejných míst.

„Pokaždé to přijde z pole a silnicí tak vlastně teče taková malá řeka. Občané už se i sami na případnou lokální povodeň připravují a zabezpečují si své pozemky. Je to pořád dokola, sotva jsme odklidili škody napáchané poslední průtrží z konce července, můžeme začít zase znovu," posteskl si Josef Kremser.

Voda znovu zaplavila také fotbalové hřiště v Oldřišově. „Obcí se prohnala bouřka a voda z polí se opět dostala do části Sportovního klubu Moravan. Domy obyvatel tentokráte naštěstí zasaženy nebyly. V současnosti máme k dispozici tři návrhy protipovodňových opatření, abychom případné lokální srážky v budoucnu co nejvíce eliminovali," konstatoval starosta Oldřišova Petr Toman.

K TÉMATU

V Třebomi pokračují odklízecí práce Nejvíce postiženou obcí červencovými lokálními srážkami byla Třebom - více zdeAni tady se z nich ještě zdaleka nevzpamatovali a už se obávají, že přijdou další.
„Stále pracujeme, bohužel déšť nám v tom teď zabraňuje. Na silnicích stále leží hlína, z hřiště jsme odklízeli nánosy slámy. Pustíme se také do úklidu obecních sklepů a budov, ke kterým jsme se ještě nedostali, protože přednost měli pochopitelně občané," vysvětlil starosta Třebomi Jaroslav Vlk.
V obci se pracuje také v korytě místního potoka. „Máme tady zaměstnance z Povodí Odry a bedlivě sledujeme především právě obecní potok, jehož hladina se dost zvedla ale následně zase poklesla. Tak doufejme, že se nevylije z břehů," doplnil Jaroslav Vlk.