Především ale všichni doufali, že už přestane pršet. Poměrně klidno už bylo například v Ludgeřovicích.

„Odstraňujeme škody a chystáme se na další možné přívalové deště. Z koryta potoka jsme s pomocí Jednotky sboru dobrovolných hasičů museli odstranit pár kmenů spadlých stromů. Snažíme se vypouštěním snížit hladinu místních rybníků, ať máme rezervu pro další vodu a chystáme další pytle s pískem pro další případné hráze,“ řekl redakci starosta Ludgeřovic Daniel Havlík.

Voda rychle přišla a rychle odešla

Podobná situace byla také v Rohově. „U nás to s velkou vodou vypadá asi stejně jako v mnoha obcích. Jak rychle přišla, tak rychle odešla. Velké potíže jsme ve srovnání s ostatními obcemi zaplaťpánbůh neměli. Problémy jsme měli pouze na dvou místech, kde se voda převalila z přilehlých polí přes silniční příkopy na komunikace, kde tvořila částečné omezení v dopravě,“ řekl rohovský starosta Daniel Procházka.

Šlo podle něj o naplaveniny z polí a přilehlých komunikací, které byly ihned odstraněny. „Současná situace je klidná, bez problémů. Pouze naši hasiči pomáhají v sousedních Sudicích vyčerpávat vodu ze sklepů a dvorů,“ řekl starosta.

Situace se zklidnila i v Šilheřovicích. „Srážky naštěstí ustaly a voda postupně opadla. Potok se vrátil do svého koryta. Mapujeme škody, které voda napáchala,“ uvedl starosta Šilheřovic Martin Čecháček.

Heraltičtí hasiči evakuovali Stěbořice

V Dolních Životicích záplavová voda z Hvozdnice dosáhla nad úroveň hladiny z roku 1997. Redakci to řekl tamní starosta Jaroslav Vaněk. „Voda od středečního večera klesá. Ráno se voda vrátila do svého koryta i když stále na úrovni 3. stupně povodňové aktivity,“ popisuje průběh záplavy starosta.

V 11 hodin byl vyhlášen 2. povodňový stupeň. „Voda se ale jen velmi pomalu stahuje ze zaplaveného území obce z okolních luk a polí podél Hvozdnice. V případě dalšího deště může dojít k rychlému naplnění koryta na 3. povodňový stupeň,“ zdůraznil starosta.

Plné ruce práce měli také v Komárově. „Teď už uklízíme. Ve středu v 19 hodin jsme evakuovali asi 40 osob z Oázy a monitorovali jsme opadající vodu na ulici Potoční, kde bylo vyplaveno vodou pět domů,“ řekl starosta Daniel Žídek s tím, že ostatní nahlášené závady v odtoku vod z polí byly dle možností okamžitě odstraňovány.

S velkou vodou bojovali také ve Velkých Heralticích. A to ve všech pěti obcích. „Obě dvě hasičské jednotky jsou od středečního dne v terénu. Hasiči ze Sádku čerpají vodu ze sklepů, kulturních domů a dalších objektů obecních a rodinných domů. Hasiči z Velkých Heraltic pomáhali při evakuaci občanů Stěbořic a jsou i nadále v pohotovosti,“ zmínila starostka Velkých Heraltic Jana Zechová.

Nutno ještě podotknout, že hasiči ze Sádku byli povoláni opavskými hasiči k čerpání vody do Opavy.

Dolní Benešov: domy nejsou v ohrožení

Lepší než ve středu to bylo také v Dolním Benešově. „Je to o něco lepší, byť v noci vystoupila řeka Opava z koryta a zaplavila komunikaci mezi Dolním Benešovem a Hájem ve Slezsku. Zatím však nezasahuje voda k zástavbě, takže nejsou ohroženy domy. V případě dalšího deště však nevíme, jak se situace vyvine,“ poznamenal během dne dolnobenešovský starosta Martin Štefek.

Ve středu odpoledne začala voda klesat i v Sudicích. Klesala pak i během dneška. „Naši dobrovolní hasiči čerpali z některých sklepů vodu i přes noc. Hlavně ze školy, kde jsou tři velké plynové pece. Také drželi hlídky na mostcích po celou noc,“ uvedl sudický starosta Petr Halfar. Jak zmínil, čerpaly se také sklepy.

Třetí stupeň povodňové aktivity byl vyhlášen v Hlučíně. „Voda na řece Opavě v Děhylově přesáhla hladinu 320 centimetrů. Povodňový štáb rozhodl, že veškeré akce na Sportovně rekreačním areálu, tedy Hlučínském jezeře, budou do odvolání zrušeny. Rovněž je uzavřen kemp,“ řekl starosta Hlučína Bernard Ostárek.

I v Kobeřicích čerpají vodu ze sklepů

Voda se nevyhnula ani Kobeřicím. Jak potvrdil tamní starosta Petr Kraut, došlo k zatopení celé části Osmilány. „Zatopena byla silnice první třídy směrem do Polska. Neprůjezdná byla ulice Sokolská a zatopen byl celý most. Zčásti zatopena pak byla ulice Nádražní,“ popsal středeční události starosta.

Dnes už se voda vrátila zpět do koryta. „Lidé čerpají vodu ze sklepů, vše je průjezdné. Zaměstnanci obecního úřadu odstraňují bláto, větve a další nečistoty z obecních cest a soukromých pozemků,“ uvedl starosta. Nakonec poděkoval bolatickým a kobeřickým hasičům za pomoc.

Voda se valila z polí

Povodně zasáhly rovněž Bolatice. „Z polí tekla voda někdy i s hlínou přes ulici Polní na Ratibořskou a také přes hřbitov. Také někteří občané měli vodu ve sklepích a to i ti, kteří bydlí na kopci.

Některým pomáhali dělat zábrany proti vodě z pytlů s posypovým materiálem zaměstnanci Technických služeb Bolatice a některým čerpali vodu ze sklepů naši hasiči, kteří ale pomáhali i občanům v Kobeřicích,“ uvedl starosta Herbert Pavera s tím, že museli uzavřít hráze, aby voda z polí nezahlcovala kanalizaci a netlačila se pak ještě více do sklepů.

„Díky systému osmi hrází v obci jsme naštěstí neměli větší škody. Moc bych chtěl poděkovat našim hasičům, zaměstnancům Technických služeb Bolatice i občanům za pomoc při odstraňování následků povodní,“ uzavřel.

Veronika Schindlerová, Lucie Orbanová

Zatopená rodina den po povodni: úklid a stres

Bahno, nedávno vybílené sklepy zničené, nábytek a koberce sušící se před domem, zničená zahrada, úroda pryč, pískoviště pro děti odnesené o desítky metrů dál a v tom všem vynervovaní, nešťastní lidé, kteří nevědí, jak to všechno zvládnou.

Tak to vypadalo ve čtvrtek krátce po deváté hodině ranní v rodině Jana Machovského v Litultovicích. Jeho rodinný dům, stojící poblíž hlavní silnice na Olomouc, zaplavila předevčírem voda z jindy nenápadného potoka Klučnice. Dům se ocitl uprostřed obrovského kalného jezera a dostat se k němu bylo možno jen na loďce.

„Když hasiči prorazili roury pod mostkem, začala voda k večeru odtékat. Kdyby to neprokopli, máme to v kuchyni,“ říká Jan Machovský. On, jeho žena, syn a snacha se včera snažili uklidit a vysušit na ranním slunci, co se dalo. S obavami se dívali na oblohu, byli unavení, nešťastní a vystresovaní.

„Kdo to nezažil, nepochopí. Potok se několikrát rozvodnil i dřív, ale to, co tu bylo předevčírem, to jsme ještě nikdy nezažili,“ pokračuje Alena Machovská, která přišla z noční směny a místo odpočinku se pustila do úklidu. „Strašně moc nám pomohli místní, jen co opadla voda, přišli na brigádu. Dobří lidé ještě žijí,“ pokračují manželé.

Machovští však cítí i hněv. „Už dávno se v obci mluví o suchém poldru tady nad Cholticemi, který by Litultovice ochránil. Ještě v pondělí se náš soused na obci ptal, jak to s jeho stavbou vypadá, a ve středu přišla povodeň,“ říká bezmocně snacha Machovských Jana a ukazuje na potok: „Podívejte se, jak vypadá. Je zanesený, zarostlý vysokou trávou, nikdo se o něho nestará.“

Machovští jsou sice pojištěni, ale moc útěchy jim to nedává. „Tu dřinu a nervy vám stejně žádná pojišťovna nezaplatí. Kdyby radši přispěli na ten suchý poldr, ať už to nikdy nemusíme zažít,“ dodávají.

Vlakem do a z Ostravy jen omezeně

Velká voda nepůsobí blahodárně ani na dopravu. Například v úseku mezi Hájem ve Slezsku a Děhylovem způsobila velké problémy vlakové dopravě.

„Voda zatopila a tím pádem ochromila zabezpečovací zařízení části tratě a tak jsme museli přijmout opatření. To znamená, že osobní vlaky v tomto úseku nahradí autobusy, rychlíky a spěšné vlaky sice pojedou, ale s velký časovým zpožděním,“ řekla k aktuální situaci Kateřina Šubová, regionální mluvčí Českých drah pro Moravu.

Vlaky mohou jet po kolejích jen desetikilometrovou rychlostí a tedy získají značné zpoždění. Podle dostupných informací na místě již pracují lidé Správy vlakové cesty Olomouc, ale zda bude provoz tratě obnoven ještě dnes, nebo oprava potrvá ještě zítra, zatím není jasné.

Martin Kůs

Řeka Opava se v Děhylově drží na II. povodňovém stupni

Ve čtvrtek po sedmé hodině ráno dosáhla třetího povodňového stupně řeka Opava v Děhylově (přesáhla 320 cm). V jedenáct hodin vystoupala na 354 cm a stále stoupá. Ve 14 hodin se řeka zastavila na 361 cm, od té doby klesá. V pátek po osmé hodině je hladina řeky ve výši 298 cm, tj. II. povodňový stupeň.

Řeka Hvozdnice v Oticích klesá, nejvyšší hladiny dosáhla ve středu mezi osmou a devátou hodinou večerní, 372 cm. V současné době platí první povodňový stupeň, hladina se drží pod 240 cm a klesá.

I řeka Opava v Opavě pozvolna klesá, svého maxima dosáhla ve středu okolo desáté hodiny večer (305 cm, II. povodňový stupeň). Nyní platí I. stupeň, bdělost, hladina je na 256 cm.

Stav ke čtvrtečnímu odpoledni 14.00, podle webových stránek Povodí Odry.

Muži se otrávili při odčerpávání vody

Tři posádky záchranné služby zasahovaly ve středu 2.6. odpoledne v katastru obce Litultovice na Opavsku. Před čtvrt na pět byl na tísňovou linku nahlášen nález dvou mužů v bezvědomí, a to ve sklepních prostorách rodinného domku. Na místo vyjely dvě pozemní posádky ÚSZS MSK z Opavy a ihned vzlétl také vrtulník záchranné služby z Ostravy.

Muži pracovali ve sklepě domu na odčerpávání vody, k čemuž používali benzinové čerpadlo. V nedostatečně větraných prostorách přitom došlo k jejich otravě zplodinami, patrně oxidem uhelnatým. Svědkové události vynesli oba postižené z ohrožených míst, kde byli v ohrožení života a operátor záchranné služby instruoval přítomné, aby opustili objekt.

Příjezdová cesta k domu, který stojí na polosamotě nedaleko říčky Hvozdnice, byla zaplavena vodou. Záchranáři proto posledních několik desítek metrů k objektu překonali pěšky.

V okamžiku příjezdu záchranářů jevili oba pacienti známky poruchy vědomí; dýchali spontánně, avšak nekomunikovali a byli podchlazení. Naše posádky zajistily mužům žilní vstupy, podaly infuzní roztoky a kyslík.

Starší z postižených ve věku sedmapadesáti let byl po ošetření na místě události transportován do nemocnice vrtulníkem a před půl šestou předán na urgentním příjmu Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě. Druhého, dvaatřicetiletého pacienta, přepravili záchranáři na JIP interního oddělení Slezské nemocnice v Opavě. Stav obou mužů byl v době předání stabilizovaný.

Lukáš Humpl, tiskový mluvčí ÚSZS MSK

Velká voda zaplavila Opavsko, hasiči museli evakuovat

Situace na Opavsku je podle všeho nejvážnější v kraji. Došlo už totiž mimo jiné i na evakuaci. A to konkrétně v úseku mezi Stěbořicemi až po Opavu-Jaktař. „Šlo o obyvatele domů ve Stěbořicích u pivovaru. Evakuována musela být také jaktařská mateřská škola. Hasiči museli použít na jejich záchranu gumové čluny.

Povodeň a zatápění bytů způsobuje rozvodněná Jaktarka. Situace s rozlitou vodou, která zaplavuje obydlí, je obdobná i v Opavě-Jaktaři,“ řekl ve středu odpoledne mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela a dodal, že další desítky lidí odcházely a ze zatím neohrožených míst samy.

Situace pak nebyla příznivá ani v Dolním Benešově. Jak redakci řekl tamní starosta Martin Štefek, voda nepřišla od Opavice, ale ze severní strany od Bolatic. „Během hodiny došlo k zatopení sklepů na ulici Bolatická, Pod Moravcem a dalších domů podél trati.

Kanalizace bohužel nebyla schopna v některých místech pojmout více vody, tak voda teče po místních komunikacích v Zábřehu dokonce přes silnici I/56. Taktéž v Zábřehu už voda přetéká přes železniční trať,“ uvedl starosta s tím, že všichni postižení vyhlížejí zlepšení počasí.

„Budou-li pokračovat deště dále, nepomůže ani současně nasazená technika. Naší zaměstnanci včetně hasičů pomáhají v nejvíce postižených oblastech,“ dodal Štefek.

Nadměrné srážky, které trvaly od ranních hodin, se projevily negativně také v Šilheřovicích. „Půda je nasátá vodou a nic již nebere. Již zasáhla povodeň. Rozvodnil se místní potok a voda zatopila ulici Ke Kovárně, několik zahrad a sklepů. Voda se dostala také na hlavní silnici a na třech místech proudila ve výši 15-20 centimetrů,“ řekl šilheřovický starosta Martin Čecháček.

Taková situace v obci nebyla podle jeho slov od povodní v roce 1997. „Zatopené sklepy již pomáhají vyčerpat naši hasiči,“ podotkl.

Velkou vodu mají také v Rohově. „Máme dvě lokality, kde s polí stéká voda sice do silničních příkopů, ale jakmile je té vody hodně, tak jednoduše nestíhají. Další problém je také v tom, že se z polí splavuje vše, co stojí vodě v cestě a tyto naplaveniny ucpávají vtok do kanalizačního potrubí,“ vysvětlil starosta Rohova Daniel Procházka.

„Takže se jednoduše přes tento špunt dostane voda přes příkopy a proudí po komunikacích, kde naplaveniny zůstávají a tvoří překážku v dopravě,“ pokračuje. Jak zmínil, horší situaci mají v sousedních Sudicích a Kobeřicích, kde přislíbili pomoc.

Lucie Orbanová, Veronika Schindlerová

Dopravní situace

Vedení opavské radnice vydalo informace o povodňové situaci. Občany informovali také o aktuálním stavu na vozovkách v opavském okrese.

Uzavřené úseky komunikací na území Statutárního města Opavy:
Ul. Stará Silnice v úseku mezi ul. Stypova a ul. Boční v Opavě-Jaktaři,
Ul. Žižkova v úseku mezi ul. Krnovská a Víceúčelovou halou v Opavě-Jaktaři,
Ul. 6. května v Opavě-Zlatníkách.

Zaplavenené vozovky - uzavřeno:
I/46 Kobeřice průtah směr na Rohov
III/44346 od I/57-Rybníčky-Otice
III/4696 Šilheřovice průtah
III/4698 Darkovičky-Darkovice
II/461 Kylešovice-Komárov

Jedná se o zaplavení vozovek z rozvodněných potoků nebo vodou z polí.

Částečně omezený provoz (zaplaven 1 jízdní pruh):
I/57 Opava-Branka
I/57 Holasovice-Opava (u Opavie)
I/56 Kravaře-Zábřeh
III/4643 Kylešovice-Chvalíkovice
III/4661 Komárov-Komárov.Chaloupky
III/4673 Lhota-Smolkov

Označeno přenosným dopravním značením.

Deště trvají, lidé mají strach z velké vody

Podle meteorologů se do Slezska opět blíží vlna dešťů. Pro některé lidi to znamená další starosti a možná i bezesné noci.

Podle obchodního a personálního ředitele Povodí Odry Čestmíra Vlčka jsou na Opavsku předpovídány jen nižší srážkové úhrny. „V dílčím povodí Opavy se nepředpokládají výraznější vzestupy hladin. Mohou být dosaženy ojediněle prvního stupně povodňové aktivity, například na řece Opavě v Děhylově.

Vyšší srážkové úhrny jsou předpovídány opět v oblasti Beskyd,“ konstatoval Vlček s tím, že obecně lze konstatovat, že jsou připraveni. Jak zmínil, hladiny přehrad jsou sníženy zejména v beskydské oblasti o jeden až tři metry pod zásobní hladinou, retenční prostory jsou prázdné.

„Odtok z přehrad naopak dnes snižujeme, aby se snížily průtoky v řekách v době odtoku srážkových vod z oblastí pod přehradami,“ podotkl. V Kružberku je podle něj současná výše hladiny o 0,4 metru níže pod zásobní hladinou. Na Slezské Hartě pak o 0,55 metru, to znamená, že retenční prostor je prázdný, zvětšený o uvedenou část zásobního prostoru.

Jak dále řekl, z výše uvedeného a předpovědi srážkových úhrnů vyplývá, že může dojít s ohledem na nasycení povodí z předchozích srážek k dílčímu zvýšení průtoků. „Pokud se srážková předpověď naplní, na Opavsku povodně nehrozí,“ doplnil Vlček.

Obyvatelé Opavska, hlavně pak v některých oblastech, už předpovědím moc nevěří a z případné velké vody mají strach. „Co se týká záplav v Ludgeřovicích, určité obavy vždy máme. Zejména domy poblíž Ludgeřovického potoka při jeho vylití z břehů vodu ve sklepech určitě mívají. Většinou jsou na ni však připraveni a dokážou je svépomocí odčerpat,“ uvedl například starosta Ludgeřovic Daniel Havlík a dodal:

„Věřím však, že situaci u nás v případě příchodu větší vody zvládneme bez větších potíží.“

Obavy ze záplav mají také Dolnobenešovští. „Samozřejmě s neustávajícími dešti jsou obavy ze záplav dosti velké. Vzhledem k množství srážek je voda i ve sklepech, kde v minulosti nebývala,“ sdělil starosta Dolního Benešova Martin Štefek.

V Hati, která byla před několika dny jednou z nejpostiženějších obcí Opavska, už prý povodně ustáli. A to díky tomu, že provedli rozliv vody na louky a pole, aby uchránili obec. Redakci to řekl starosta Hati Pavel Kotlář. „Vodu ve sklepech má spousta lidí, a to nejen ti, co bydlí poblíž toku,“ nechal se slyšet starosta.

Mezi ty, kteří si dělají z předpovědí počasí starosti, patří zemědělci a farmáři. Splavování půdy z polí nebo neudržovaných ploch je při dlouhotrvajících nebo prudkých deštích přirozeným jevem. Zejména tam, kde je povrch země nakloněný, najde si voda, která se už nemá kam vsáknout, svoji cestu. A bere sebou hlínu.

Podle informací vedoucí odboru životního prostředí opavského magistrátu Marie Vavrečkové bylo Opavsko ušetřeno podobných erozních katastrof jako jiné moravskoslezské regiony. Stojící voda a podmáčená pole ale i tak komplikují zemědělcům práci, kteří nemohou vyjet se stroji a své produkty ošetřit. Hrozí tak plísně, některé pěstované druhy budou nenávratně zničeny.

Deště a mokro ale nekomplikují život jen zemědělcům na polích, ale i farmářům v jejich chovech. I když jsou pastviny blátivé, krávy na farmě Jindřicha Klapetka z Oldřišova se normálně pasou. Co ale chovatele trápí, není paradoxně dnešek, ale vzdálená zima.

„Do mokrých luk se nemůže vyjet technikou, a tedy nemůžeme sušit seno na zimu. Věříme však, že se počasí umoudří a my dokážeme včas zajistit dostatek krmiva i na dobu, kdy zem přikryje sníh,“ svěřila se Markéta Klapetková.

Martin Kůs