Taková by mohla být definice 23 dětí z mateřské školy na Mnišské ulici v Opavě, které se v pátek vrátily z lyžařského pobytu v Jeseníkách. Po dobu pěti dnů se pod dozorem sedmi učitelek a trenérek učily nejen lyžovat, ale také anglický jazyk.

V opavské mateřské školce se před časem zrodil nápad, že jedna ze tříd by mohla být anglická. Idea vznikla v hlavě Lindy Jandové, která absolvovala studium anglické filologie na Slezské univerzitě v Opavě. Vše se zrealizovalo a od září loňského roku se okolo dvaceti pěti dětí intenzivně učí anglicky.

Cizí jazyk slyší hned, jak přijdou do školky, a loučí se s ním až při samotném odchodu. Avšak nebyla to jen angličtina, o co chtěla sedmadvacetiletá Opavanka u dětí vzbudit zájem. Její koncept je také zaměřen na sportovní vyžití, a tak se stalo, že se stejná skupinka dětí vydala na hory.

Lyžařský pobyt, který byl výjimečný také celotýdenní výukou angličtiny, začal v pondělí v Suché Rudné v oblasti Hrubého Jeseníku a návrat do slezské metropole byl v pátek.

Děti se ubytovaly v pohádkové chatě uprostřed zasněžené krajiny. Některé byly mimo domov zcela poprvé a více než ony měli strach jejich rodiče, jak to zvládnou. Většina dětí překvapila. Občasné slzičky ze stesku po domově překonal smích.

Každé ráno se oblékly do lyžařské výbavy a vyrazily na svah. „Přibližně dvě třetiny dětí se s lyžováním setkaly poprvé, a tak prvním oříškem byla chůze v lyžařských botách vůbec,“ poznamenala Linda Jandová.

Poté instruktorky lyžování měly za úkol naučit vše, co je u tohoto zimního sportu třeba: nazout si lyže, vyšlapat kopeček, rozjet se, zatáčet, zastavit, vyzout si a odnést lyže. Zároveň děti slyšely pokyny v angličtině.

Během rychle ubíhajících dní se všechny naučily jezdit na vleku. Pokročilé děti si vyzkoušely jízdu různými terény a mnohé z nich se začaly zdokonalovat v jízdě po hranách, tzv. carvingu.

A největší odměna pro instruktorky? „Úsměvy na dětských tvářích a chuť k lyžování,“ shodly se všechny. Nebylo to jen sportování, co na pobytu děti zažily. Postavily si iglú, závodily na lopatách, užily si karneval i další hry v chalupě. Navíc nechyběla již zmíněná angličtina. Zněla u všech činností a dokonce u některých i v noci ze spaní.