Bojovníci proti totalitě pohledem dětí. Právě v této soutěži v konkurenci dalších více než třiceti škol zvítězili žáci Základní školy Opava na ulici Boženy Němcové. Prvenství jim vynesl videodokument Poezie za mřížemi o katolickém knězi a básníku Josefu Veselém a druhé místo pak audiodokument Poslední let Antonína Zelenky. Minulou středu úsilí dětí a jejich učitelů ocenil i primátor města Zbyněk Stanjura (ODS). Zároveň mohli Opavané navštívit od úterý do čtvrtka putovní výstavu ve vojenském stanu na Horním náměstí, kde se dozvěděli další informace o celém projektu.

Soutěž vyhlásilo Ministerstvo obrany ČR ve spolupráci s Konfederací politických vězňů, Svazem pomocných technických praporů a dalšími organizacemi a byla určena pro žáky základních škol a gymnázií nižšího stupně.

„Naše škola se projektu účastnila jako jediná z celého Moravskoslezského kraje. Úkolem dětí bylo pokusit se, pod dohledem a s pomocí učitelů, vytvořit videodokumenty a audiodokumenty o lidech, kteří byli v období totalitního režimu z politických důvodů pronásledováni, perzekuováni a vězněni a jejichž životy byly tehdejším režimem vystaveny hrubému bezpráví,“ uvedla ředitelka Základní školy Opava na ulici Boženy Němcové Ivana Lexová.

Základní informace o daném období se žáci již dříve dozvěděli v hodinách dějepisu, ale konkrétnější představu si vytvořili na besedě, která se na půdě školy uskutečnila v lednu letošního roku. Zúčastnili se jí Msgre. Josef Veselý, který působil mimo jiné osmnáct let jako děkan římsko- katolické farnosti v Opavě, dále předseda Územní organizace Svazu PTP Opava František Petřkovský a Antonín Zelenka, plukovník letectva ve výslužbě.

Na základě této besedy si pak dokumentární štáb vybral dvě osobnosti, o kterých natočil dokumenty. Vítězný tým tvořili Martin Hřivnáč (technik), Jakub Juha (režisér), Ondřej Šípek (zvukař), David Štěpaník (kameraman), Ondřej Šumbera (střihač), Vendula Čermáková a Alice Petlachová (scenáristky), Dalibor Thiel (osvětlovač), Michal Jarnot (redaktor), Kateřina Hulvová (produkční) a Anna Kekeláková (moderátorka).

Soutěžní dokumenty si můžete poslechnout nebo zhlédnout ZDE. Vítězné snímky promítne Česká televize a odvysílá také rozhlas.