„Byly jsme v nemocnici týden,“ uvádí maminka dnes již šestileté Aničky, která nechtěla být jmenována, nicméně redakci je její jméno známo. „Když dcerka do nemocnice nastupovala, nebylo jí ještě šest, takže jsem tam s ní mohla automaticky zůstat,“ dodává. V průběhu pobytu však Anička oslavila své šesté narozeniny a maminka si tudíž musel zbytek pobytu hradit. „Byla jsem s Aničkou v nemocnici přes den i přes noc,“ říká.

Za hotelové služby, které zahrnují nejen pobyt, ale i stravu, platila maminka necelých pět set korun denně. „Rodiče s dítětem při hospitalizaci mohou být vždy,“ objasnila primářka dětského oddělení Slezské nemocnice Dagmar Prejdová. Přičemž dále uvedla, že o pobytu hrazeném zdravotní pojišťovnou, tedy bezplatné variantě pro rodiče, rozhoduje přijímající lékař. „V běžné praxi je to možné téměř u všech dětí do šesti let věku,“ nechala se slyšet primářka.

Také u ostatních dětí může jeden z rodičů pobývat na oddělení celý den bez poskytnutí hotelových služeb a při akceptování podmínek provozu zdarma. „Tuto formu takzvaného denního pobytu praktikujeme po individuální domluvě i v případě pobytu dítěte na jednotce intenzivní péče, kdy zdravotní pojišťovna doprovod neplatí,“ vysvětluje Prejdová a dodává: „Návštěvní doba na všech odděleních je určená, ale osobně lze domluvit výjimku.“

Pokud to ubytovací kapacita dovoluje, upřednostňují na dětském oddělení Slezské nemocnice děti do 6 let věku. Dále děti s různou formou postižení pohybového, smyslového, mentálního vývoje bez věkového omezení, kdy po domluvě se zdravotní pojišťovnou může být pobyt pro doprovod rovněž bezplatný.