Velké oblibě se těší především školky rodinného typu. Rozdílmeziklasickou školkou, jak ji zná většina z nás, a tou rodinnou, je podle slov ředitelky Mateřské rodinné školy v Neumannově ulici Evy Matuškové značný. „Rodiče jsou s námi v neustálém kontaktu. Nejsme sídlištní školka, všechno je tady zkrátka po ruce, stejně jako doma. Máme také o dětech větší přehled. Rozdíl je i v tom, že nedáváme starší děti spát. V té době se věnují poklidnějším činnostem.

Musím přiznat, že se nám to opravdu osvědčilo,“ uvádí Matušková a dodává: „O školky je velký zájem, my máme plno. Možná je to u nás dáno také tím, ževyučujemeangličtinu.“ Jak dále podotkla, děti mají k vychovatelům daleko blíž. Také přístup mají děti téměř do všech míst budovy. Výjimkou není ani ředitelna, do které děti často zavítají. V opavských mateřských školách se děti mohou věnovat angličtině, hudební a výtvarné výchově, nebo seznamování s počítačem. „Máme k dispozici poslední tři místa. Ještě se nám nestalo, aby nám nějaké zbylo. Někteří rodiče to nechávají na poslední chvíli a přihlásí dítě později,“ uvedla ředitelka mateřské školy v Mostní ulici Jana Vavrečková.

Potvrdila také fakt, že ve školce rodinného typu mají o dětech větší přehled. Také ekologicky zaměřená školka na Riegrově a Otické ulici nemá o děti nouzi. „Máme poslední čtyři místa, zájem je opravdu dost velký. Jsme zaměřeni ekologicky. Děti to vnímají kladně. Vše je učíme na základě přímého pozorování. Například jim ukazujeme třídění odpadu,“ uvedla ředitelka Anna Pavelková.