VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dětská hra málem skončila tragicky

Opavsko - Skupina dětí si hrála na hromadě dřevěných klád, složených a připravených ke zpracování v blízkosti místní vesnické pily. Během hry se těžké kmeny, které na sobě jen volně ležely, uvolnily, a začaly sjíždět. Jeden z nich přitom zavalil osmiletého chlapce a zasáhl při tom oblast břicha.

1.6.2008
SDÍLEJ:

U pacientů zavalených déle než hodinu necháváme vyproštění na záchranářích.Foto: Sdružení Codrys

Základy první pomoci pro začátečníky

Dospělým, kteří na upozornění dětí přiběhli na místo, se chlapce podařilo vytáhnout, uložili jej na zem a přikryli dekou. Dítě bylo při vědomí, plakalo a stěžovalo si na bolest břicha.

Když na místo dorazila posádka sanitky, zasahující lékařka zjistila, že chlapec upadá do šokového stavu. Byl bledý, pulz zrychlený, krevní tlak klesal a dítě začalo upadat do bezvědomí. Bylo také zjevné, že u malého pacienta došlo k poranění některého z nitrobřišních orgánů a vnitřnímu krvácení.

Chlapce po zajištění na místě úrazu záchranáři transportovali do nemocnice a následně na specializované pracoviště. Jeho stav byl velmi vážný, kromě jiného došlo i k poranění střeva, které muselo být ihned operováno. Úraz dítěte si vyžádal složitou a dlouhodobou léčbu. Na jejím konci byl tentokrát naštěstí zachráněný mladý život.

Zasypání je v našich podmínkách poměrně vzácné

Jedná se obvykle o nesmírně závažné úrazy. V případě zasypání zraňují sypké hmoty jako jsou zemina či písek, v případě zavalení zraňují pevné materiály – například při zřícení budovy.

Zraňujícímu mechanismu je vystaveno téměř celé tělo. V našich podmínkách je zasypání poměrně vzácné, katastrofických rozměrů dosahuje v zemích s častými sesuvy půdy.

U nás k němu nejčastěji dochází při těžbě písku, výkopových pracích a hloubení studní. Násilí při něm působí na plochu těla. Největšímu tlaku jsou vystaveny svaly a vzniklému poškození říkáme syndrom ze stlačení (odborně crush syndrom). Jedná se o rozsáhlou odúmrť svalové tkáně v důsledku jejího déletrvajícího stlačení.

Omezení průtoku krve ve zhmožděné svalové tkáni má za následek její postupné odumírání. Rozdrcené tkáně jsou prosáklé, bledé, studené, mramorované. Dochází k odúmrti tkáně - ztrátě životnosti (odborně nekróza), kterou je nutno později v nemocnici chirurgicky odstranit.

Prognóza stavu je celkově nepříznivá. Při tomto procesu se uvolňují toxické látky z odumřelých buněk a také myoglobin - látka bílkovinné povahy, obsažená ve svalových buňkách. Uvolněný myoglobin následně způsobí ucpání ledvinových kanálků. V ledvinách ustane tvorba moči a vzniká selhání jejich funkce jako orgánu. Postižený člověk může v důsledku těchto změn zemřít.

Zasypání lze přežít, pokud bylo krátkodobé, nebo v případech, kdy mu byla vystavena jen část těla, například některá z končetin. Vždy musíme počítat s rozvojem šoku, následným poškozením ledvin a nutností dialýzy, tedy připojením pacienta na tzv. umělou ledvinu. Hemodialýza je léčebná procedura, kterou jsou při selhání ledvin z krve odstraňovány škodlivé látky.

Muže ve výkopu zasypala zemina

Při provádění výkopových prací skupinou dělníků došlo k zasypání jednoho z nich. Poměrně hluboký výkop byl nedostatečně zapažený a mokrá zemina se do něj sesunula. Postižený zmizel pod nánosem několika metrů zeminy, jeho kolegové pro něj nemohli prakticky nic udělat.

Ihned přivolali záchrannou službu, na místo přijela sanitka s lékařem a přiletěl také vrtulník Letecké záchranné služby. Hasiči se pokoušeli muže vyhrabat, a protože množství sesunuté zeminy bylo velké, použili k tomu i lžíci bagru, který se na staveništi nacházel. Pacienta se podařilo nalézt a vyprostit teprve po několika desítkách minut. V té době byl však již mrtev a přítomní lékaři mohli již pouze konstatovat jeho smrt.

Příznaky a první pomoc

Příznaky
– poruchy vědomí, neklid, zrychlený pulz, vzestup tělesné teploty
– poškozené končetiny jsou buď palčivě bolestivé, nebo necitlivé
– v poraněné oblasti jsou přítomny pohmožděniny
– poškozená končetina může být chladná, bledá a bez hmatného pulzu
– přítomny bývají příznaky zlomenin

Jak poskytnout první pomoc
Možnosti laické první pomoci jsou minimální. V průběhu záchranných prací lze zasypané osobě přivádět kyslík. Po vyproštění je předána do péče profesionálních zdravotníků. Vyproštění je úkol pro vybavené profesionály.

Stlačení trvající méně než hodinu
• opatrně a s ohledem na vlastní bezpečnost zraněného vyprostit
• zastavit krvácení
• ošetřit případné rány
• zvednout dolní končetiny, pokud nejsou vážněji poraněny
• provést protišoková opatření (zajistit teplo, transport, ticho, tišení bolesti, tekutiny – jen zvlhčit rty)
• co nejdříve zajistit zdravotnickou pomoc, voláme 155
• poznamenejte si dobu stlačení a čas vyproštění.

Stlačení trvající déle než hodinu
• nikdy se nepokoušejte o vyproštění
• zajistěte technickou a zdravotnickou pomoc
• pacienta uklidňujte.

POZOR! V případě ošetřování zavalené či zasypané osoby dbejte vždy na svou vlastní bezpečnost!

Více informací najdete na www.uszsmsk.cz.

Lukáš Humpl

1.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Seřizovači 100 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů OBSLUHA CNC OBRÁBĚCÍHO CENTRA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 150 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: KO: Ing. Lebeda Rudolf, tel.: 777 213 254. Životopis zašlete na e-mail: info@opavskastrojirna.cz., SOU technického zaměření, čtení technické dokumentace, manuální zručnost, pracovitost, spolehlivost. , Pracoviště Opava, nástup ihned. , Jedná se i o manipulaci s břemeny nad 15 kg.. Pracoviště: Opavská strojírna s.r.o. - provozovna, Vávrovická, č.p. 301, 747 07 Opava 7. Informace: Rudolf Lebeda, +420 777 213 254.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní instrumentář 19 000 Kč

Zubní instrumentáři ZUBNÍ INSTRUMENTÁŘ/KA. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: *KO: MUDr. Martina Majnušová tel.: 776 276 412, životopisy zasílejte na e-mail: zubniordi@centrum.cz. , Požadujeme: ÚSO, kurz zubní instrumentářky podmínkou, pečlivost, spolehlivost, komunikativnost, časová flexibilita., Pracoviště Opava.. Pracoviště: Mudr. martina majnušová, Na Pomezí, č.p. 592, 747 06 Opava 6. Informace: Martina Majnušová, +420 776 276 412.

Výroba - Výroba Seřizovači 140 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů CNC FRÉZAŘ - MECHANIK, SEŘIZOVAČ, PROGRAMÁTOR. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 140 kč, mzda max. 160 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SOU technického zaměření nejlépe s maturitou, praxe na CNC obráběcích strojích min. 2 roky, praxe s programováním řídicího systému FANUC, znalost seřízení stroje, nástroje, obrobku, znalost technologie třískového obrábění, výborná znalost čtení výkresové dokumentace, znalost práce s PC (Internet, Outlook). Samostatnost, zodpovědnost, pečlivost, trestní bezúhonnost, 1-směnný provoz, nástup ihned., Nabízíme: , mzda od 22000,- do 25000,- Kč + osobní ohodnocení, stravenky, 5 týdnů dovolené, příspěvek na penzijní a životní připojištění. Strukturovaný životopis pošlete na e-mail: ales.rataj@ke-arm.com.. Pracoviště: Ke-arm, s.r.o. - pracoviště hala iiib, Vávrovická, č.p. 280, 747 07 Opava 7. Informace: Aleš Rataj, +420 555 440 210.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Pomocní pracovníci v dopravě a 500 Kč

Pomocní pracovníci v dopravě a skladování Výpomoc při zásobování, manipulace s koberci a pomocné práce Opava. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 500 kč, mzda max. 3000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Prodejna KOBERCE TREND Zámecký okruh 19, Opava. Kontaktní osoba p. Gotzmann, p. Zástava. Vhodné pouze pro fyzicky zdatné uchazeče, neboť se jedná o manipulaci s koberci a dalším zbožím při závozu prodejny, nevhodné pro mladistvé, 95,-Kč/h, doba dle potřeby. Bližší informace přímo na prodejně KOBERCE TREND Opava. Pracoviště: Limex čr, s.r.o. - 028 - koberce trend opava, Zámecký okruh, č.p. 996, 746 01 Opava 1. Informace: , .


Videosouhrn 19. července 2018

Extrémní obscénnosti v Trutnově a postsovětský násilník v Brně: videa dne

Ilustrační foto.

Držme našim borcům palce, studenti reprezentují v Číně

Páteční Deník s přílohou o Baníku Ostrava

Fotbaloví fanoušci Baníku Ostrava už netrpělivě vyhlížejí pondělní prvoligovou domácí premiéru s Jabloncem.

Sezona je finančně vykrytá, ubezpečuje Libor Witassek

Má nováček FORTUNA: LIGY z Opavy finanční problémy, o kterých se začalo v poslední době spekulovat?

Silné deště zvedly hladiny řek a přehrad, nezpůsobily ale větší škody

Vydatné středeční srážky v Beskydech se obešly bez větších škod, přesto měli hasiči plné ruce práce. Celkem padesátkrát museli od středečního rána do večera vyjíždět v Moravskoslezském kraji kvůli nepříznivému počasí, tedy silným dešťům a větru.

Po vodácích v Čechách teď ostrouhají i ti na Moravici. Důvod? Sucho

Jeden z nejoblíbenějších a hojně navštěvovaných sjezdů Moravice, maškarní, zrušilo Povodí Odry (POD) kvůli suchu. Podle vodáků ale situace není tak horká a rozhodnutí chtějí ještě zvrátit.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT