Na Opavsku byly v tomto směru děti už oceněné a další budou mít letos svou příležitost. Své příběhy mohou začít sepisovat a hotové v maximálním rozsahu 2 stran A4 pošlou poštou nebo po internetu do 30. září na www.detskycinroku.cz.

Skutky musejí být skutečné a doba, kdy se odehrály, není podstatná. Příspěvky musejí být odesílané s vědomím školy, obecně prospěšné instituce, občanského sdružení nebo spolku, které děti navštěvují, a rodičů.

Na příběhy znovu čeká sedm kategorií

Nadační fond ve spolupráci s odbornou porotou vyhodnotí pět nejlepších příběhů v každé ze sedmi kategorií: Záchrana lidského života, Pomoc v rodině, Pomoc jiným dětem, Pomoc ostatním lidem, Pomoc přírodě, Dobrý nápad a Pomoc n@netu. Navíc bude již tradičně udělena Zvláštní cena odborného týdeníku Učitelské noviny.

Vítězové jednotlivých kategorií, které od 11. do 31. října určí on-line hlasování na webových stránkách www.detskycinroku.cz, dostanou od partnerů projektu řadu věcných cen. Dar deset tisíc korun na školní pomůcky získá škola, občanské sdružení či veřejně prospěšná společnost, která je uvedena v přihlášce příběhu. Ocenění budou slavnostně předána v prostorách Staroměstské radnice 28. listopadu 2013.

Letos se odměna týká i učitelů

V letošním roce odmění hlavní partner projektu, společnost Whirlpool, nově také učitele, který zašle nejvíce příběhů svých žáků, a to poukazem na vybrané spotřebiče Whirlpool v hodnotě do 20 tisíc korun. Do projektu se mohou zapojit žáci základních škol, speciálních základních škol a studenti primy až kvarty osmiletých gymnázií s českou státní příslušností.

Dětský čin roku má záštitu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Magistrátu hl. m. Prahy a podporu mu rovněž vyjádřila řada známých českých osobností i partnerských společností.

K loni oceněným patří děti ze Slavkova

Tomáš Jedlička a Markéta Janíková. Oběma je letos čtrnáct let, bydlí ve Slavkově a loni se dostali mezi osm oceněných finalistů celorepublikového projektu Dětský čin roku 2011. Konkurence byla hodně silná, protože porota vybírala z 541 zaslaných příběhů o dobrém skutku. Markéta zabodovala v kategorii Pomoc ostatním lidem a Tomáš v kategorii Pomoc n@netu.

Markétin příběh se týkal seniorcentra, ve kterém pracuje její maminka. Markéta chodí mezi jeho obyvatele, hraje jim na klavír, povídá si s nimi a zpívá. „Vždyť to pro ně musí být ubíjející, sedět celý den na pokoji, ven z něj jít jen na oběd, na večeři a někdy na terasu. Někdo si myslí, že tam chodím z donucení, ale není to pravda. Chodím tam moc ráda," napsala třináctiletá dívenka.

Tomášův příspěvek byl o kamarádovi Ondrovi, zapojeném do internetové hry World of Warcraft. Jedna z postav neustále psala, že se chce zabít, a proto se za ní počítačově vydal. Jako jediný z hráčů ji oslovil otázkou: „Proč se chceš zabít?" Neznámý odepsal, že nemá pro co žít, Ondra mu napsal, že sebevražda nic nevyřeší, a nakonec mu poradil: „Tak žij ve hře, ale nezabíjej se." Hráč ho poslechl a začali se spolu kontaktovat přes Skype.