V úterý měli studenti devátých ročníků základních škol poslední možnost k podání přihlášky na střední školu. Přijímací zkoušky na maturitní obory jsou jednotné, a sice z matematiky a z českého jazyka.

Ty si každá škola dle svého uvážení může doplnit ještě o další testy. Na učební obory se písemné přijímačky vesměs nekonají, rozhoduje prospěch studenta v prvním pololetí letošního školního roku a roku předcházejícího. Zájem o maturitní obory převládá.

„První přihlášku jsem si podal na Střední školu průmyslovou a uměleckou, druhou pak na Obchodní akademii v Opavě. Rozhodující pro mě bylo to, čemu bych se chtěl v budoucnu věnovat, bavila by mě práce programátora nebo něco s počítači, ideálně v oblasti strojírenství. I proto jsem věděl, že nechci jít na gymnázium, ani na učiliště, maturita je to hlavní.

Také ostatní mí spolužáci se většinou hlásí na školy, které končí maturitní zkouškou," uvedl žák devátého ročníku Základní školy T. G. Masaryka v Opavě Denis Kurka.

Počet vycházejících deváťáků je nižší, než byl v minulých letech. „Přihlášek evidujeme méně než loni, je to ale dáno tím, že celkově je méně dětí. Stručně řečeno, nabídka převyšuje poptávku. Samozřejmě pociťujeme, že gymnázium ve městě otevírá o jednu třídu více než v minulém roce, na Soukromé škole podnikatelské je nově možno studovat v oboru polygrafie, takže se ti žáci rozmělní.

My budeme jako vždy otevírat tři třídy," sdělila ředitelka Střední průmyslové školy stavební v Opavě Karla Labudová.

Gymnázia úbytek žáků nepociťují

Vedení gymnázií se shoduje, že počet žáků, které budou přijímat do prvních ročníků, je téměř stejný jako v minulých letech. „Stejně jako loni i letos budeme otevírat tři třídy čtyřletého gymnázia, tedy budeme přijímat devadesát studentů. Momentálně máme asi dvě stě přihlášených, ten počet se ale pochopitelně může ještě změnit.

Co se osmiletého gymnázia týče, otevíráme jednu třídu, do které se hlásí asi osmdesát žáků. Ty počty jsou tedy obdobné jako v předchozích letech," uvedl ředitel Mendelova gymnázia v Opavě Petr Pavlíček.

Jeho slova potvrdil také zástupce ředitelky Slezského gymnázia v Opavě Karel Kučera. „Trend je vyrovnaný, loni jsme sice otevírali jen dvě třídy, letos to ale budou třídy tři, tedy dohromady devadesát studentů. Prozatím evidujeme přes dvě stě přihlášek. Několik let zpět to bylo ještě více, pak ale byly slabší ročníky, nicméně ten pokles už se podle mého názoru zastavil," poznamenal.

Učňovské obory strádají

Optimistické prognózy o počtu přihlášených žáků už ale nesdílejí ředitelé škol s učňovskými obory. Opět se totiž potvrzuje fakt, že o řemesla není mezi studenty zájem.

„Počet přihlášek je nižší než v minulém roce. Nebude to tak, že bychom některou třídu vůbec neotevřeli, ale žáků je zkrátka méně. Největší zájem je pochopitelně o maturitní obor mechanik seřizovač," sdělil ředitel Střední školy technické v Opavě Josef Vondál.

Menší počet přihlášek registrují také na Střední škole hotelnictví a služeb a Vyšší odborné školy v Opavě (SŠHS a VOŠ). „Určitě to nebude tolik jako loni. Co se maturitních oborů týká, tak nejvíce mají žáci zájem o studium cestovního ruchu, v učňovských oborech pak jasně vedou kadeřníci a cukráři," řekl ředitel SŠHS a VOŠ Martin Ruský. Počet přihlášek ještě ale zdaleka není relevantní číslo.

„To, kolik dostaneme přihlášek, je jedna věc. Další je pak ta, kolik studentů se skutečně dostaví k přijímačkám a pak k zápisu, protože si přihlášky mohou podat dvě a až pak se rozhodnou, která škola pro ně bude prioritní. Takže uvidíme, 22. dubna bychom měli vědět konečný počet studentů, kteří u nás od nového školního roku nastoupí," uzavřel.

Veronika Bernardová