Mezi zdravotníky na Opavsku se stále hlasitěji začíná mluvit o možném pronájmu dialýzy ve Slezské nemocnici, jejímž zřizovatelem je kraj. Vzhledem k finanční lukrativnosti tohoto oboru se objevují podezření z provázanosti kraje s firmou, která má o pronájem zájem. Materiál adresovaný naší redakci kritizuje ředitele Slezské nemocnice Opava Tomáše Stejskala za úmysl pronajmout či zprivatizovat lukrativní dialýzu firmě Eurocare – Braun. „Samozřejmě proběhne „poctivé“ výběrové řízení a tato firma „poctivě“ vyhraje.

V Německu má přitom 3,5 procenta trhu, což nesvědčí o jejich nejvyšších kvalitách, ale umí být „vděčná“, píší autoři materiálu, kteří chtějí zůstat v anonymitě. V dopise jsou dále uvedeny případy v olomoucké dialýze a na dalších dialyzačních pracovištích v republice, které údajně vyústily do skandálu. Ředitel SN Tomáš Stejskal však naší redakci potvrdil, že jakoukoliv možnost privatizace, o níž se ve výše uvedeném materiálu píše, kategoricky odmítá. „Pronájem není prodej ani privatizace, a rozhodně se dialýzy nehodláme zbavit. Středisko je však v současné době provozováno v nevyhovujících prostorech a musíme zajistit jeho provoz do budoucna. Nemám tušení, odkud a proč takové poplašné zprávy vycházejí,“ uvedl Tomáš Stejskal.

Jednou z možností, jak dialýzu provozovat, vidí v nájmu nebytových prostor, ve kterých může být provozována.V takovém případě záleží na znění smlouvy, která musí být pro nemocnici výhodná. „Pokud bychom takovou smlouvu s případným provozovatelem uzavřeli, rozhodně by to nebylo za méně, než v současné době našemu zařízení vydělává,“ ujišťuje ředitel Stejskal. Pavilon už současným požadavkům nestačí, a pokud by nemocnice chtěla dialýzu provádět v nových prostorách, musela by do nich včetně vybavení investovat zhruba 40 milionů korun ze svých zdrojů. V případě pronájmu, o který projevilo zájem už několik firem, by vybraný nájemce měl podle předpokladu stávající objekt opravit a vybavit. „Tyto prostory by byly stále v majetku nemocnice a po uplynutí nájemní doby by v něm dál zůstaly,“ dodává ředitel.

Konečné rozhodnutí o způsobu provozování a místě provozování hemodialýzy ve Slezské nemocnici musí udělat Rada Moravskoslezského kraje. Ve Slezské nemocnici působí středisko dialýzy na interním oddělení teprve patnáctým rokem. Dříve museli Opavané dojíždět na dialýzu do ostravské fakultní nemocnice. Provádí všechny očišťovací metody krve od hemodialýzy přes hemodiafiltrace a hemofiltrace až po peritoneální dialýzu. Středisko je vybaveno i přenosnou technikou, se kterou mohou jeho lékaři provádět dialýzu i na dalších nemocničních odděleních. Měsíčně bývá v opavské nemocnici dialyzováno v průměru padesát až šedesát pacientů, což představuje kolem osmi tisíc léčebných výkonů. Podrobnější analýzou a ekonomickým vyhodnocením provozu dialýzy se budeme dál zabývat.