Odpadne jim těžká práce s kulisami, a také další technika bude řízená počítačem. Diváci zase ocení nová sedadla, čtecí zařízení, vylepšenou akustiku pro reprodukovanou hudbu a klimatizaci.

„Budu rád, když se v divadle už nebudu potkávat se zpocenými diváky i herci,“ konstatuje ředitel divadla Jindřich Pasker.

Rekonstrukce si vyžádá 140 milionů korun a z větší části ji uhradí peníze z evropských fondů. Práce budou rozloženy do dvou etap. V první přijde na řadu hlediště a jeviště, ve druhé zázemí. „Pro urychlení prací máme některá zařízení ve výrobě už nyní a nová sedadla počítají s návštěvníky na invalidních vozíčcích,“ dodává Pasker.

Harmonogram počítá s ukončením technické modernizace letos v prosinci, v lednu nastane čas ke zkoušení titulů pro zbytek sezony. Divadlo slavnostně otevře koncertem koncem ledna, součástí bude předání Ceny opavské Thálie za uplynulou sezonu.

Soubory však zahálet nebudou. Dramaturgický plán repríz zůstává v platnosti a tituly se přemístí do náhradních prostor. Diváci je uvidí v sále minoritského kláštera, na hradeckém i raduňském zámku, v Obecním domě, v kině Mír i v hrabyňském památníku.

Opera, činohra i balet budou vyjíždět též za diváky mimo region a opera navíc vystoupí v Německu. V jednání jsou i vystoupení v Polsku. Do budovy divadla se umělci i diváci vrátí v únoru 2011, kdy bude uvedena premiéra opery Samson a Dalila.