Zimní verze festivalu Slunovrat byla původně vítanou příležitostí pro fanoušky potkat se jeden večer u zajímavé hudby v poločase mezi jednotlivými ročníky letního festivalu. Po přesunu z Hradce nad Moravicí do Opava se z Winter Edition stal plnohodnotný dvoudenní festival plný hudby, besed s inspirativními hosty, divadla, slam poetry či tolik oblíbených komentovaných prohlídek historických budov. Jeho děj je datovaný 3. a 4. listopadem a jeho hlavními hvězdami budou světový jazzman Laco Deczi se skupinou Celula New York a americká zpěvačka Shanna Waterstown. Spoustu zajímavostí i zážitků však slibují i další části festivalové nabídky. Tady je malá ochutnávka.

Minoritský klášter získal původní krásu
Minoritský klášter v Opavě dostal druhou šanci, ožily zahrady, přibyla kavárna

Vystoupení „Blues Woman“ Shanny Waterstown, kterou doprovodí kapela excelentních muzikantů, bude nepochybně skutečným zážitkem. Svým úžasným hlasem představuje zpěvačka bluesovou, jazzovou a soulovou hudbu na světové úrovni. Americká hvězda festivalů v mnoha evropských zemích už otevírala koncerty takových mistrů jako jsou James Brown, Buddy Guy nebo Louisiana Red.

Totéž platí pro pětaosmdesátiletou světovou legendu Laco Decziho a jeho skupinu Celula New York. Na Československo na festivalu zavzpomínají slovenské duo Hmlisto a písničkář Petr Linhart. Oba účinkující už návštěvníci Slunovratu dobře znají, ale dohromady v jejich společném projektu Česko-slovenská je uvidí a uslyší poprvé. Album s tímto názvem získalo ocenění Radio Head Awards za nejlepší slovenskou folkovou desku loňského roku a aktuálně slaví velké úspěchy například v hitparádě Radia Proglas.

Benefiční akce pro kočičí útulek Kočičky u Niky - Opava.
Parta spolužáků z Opavy zorganizovala benefiční akci pro kočičí útulek

Proč Alláh stvořil kalašnikov? Co se dočtete a co nedočtete v knize Putinova válka? O tom a mnoha a mnoha dalších tématech budou na Winter Edition hovořit ostřílení váleční reportéři Pavel Pawlusch Novotný, David Miřejovský a Pavel Polák. Zasvěceně s nimi bude debatovat vojenský kaplan a účastník řady zahraničních válečných misí Kamil Vícha.

Dlouhodobá podpora slam poetry se Slunovratu a především jeho publiku zúročí ve hvězdně obsazené Slam poetry exhibice. Zúčastní se jí medailisté a finalisté Mistrovství ČR i Mistrovství Evropy ve Slam poetry Ryška Riot, Jura Juráň, Dejv a Vašek z Aše. Diváci budou během klání bodovat jednotlivé slamy, aby nakonec sami vyhlásili vítěze. Uskuteční se přímo v Historické výstavní budově Slezského zemského muzea a na regulérnost soutěže budou dohlížet slon a žirafa.

Nové polepy zastávek MHD v Opavě.
Opavan bojuje za ochranu ptáků. Nové nálepky na zastávkách jim pomáhají přežít

Ve festivalové nabídce už tradičně nemůže chybět ani divadlo. Pořadatelé připravili představení s lákavou místní tématikou – inscenaci Salome, zasazenou do temného období jesenických dějin. Odehrává se v létě roku 1651 a zpracovává téma jesenických čarodějnických procesů skrze osudy obyčejných lidí, z nichž okolí a soukolí dějin vytvořilo nepohodlné osoby a původce všech strastí. Historické reálie se lehce prolínají s příběhem Milady Horákové. Divákům ji členové ochotnického souboru Na hraně z Jesenicka představí jako muzikál.

Pořadatelé velmi dbají na to, aby se všechna setkání odehrávala v kulisách historických budov Opavy, což návštěvníci zimního Slunovratu dobře vědí. Genius loci Opavy je totiž důležitý spoluúčinkující. Kromě kostela sv. Janů a Historické budově Slezského zemského muzea se letošní Winter Edition 2023 odehraje premiérově také v kostele sv. Václava.

Návštěvníky pozve též na vyhledávané komentované prohlídky do míst, kam se jinak nemohou dostat a prvním bude Blücherův palác na Masarykově třídě. Tato ikonická kulturní památka není veřejnosti běžně přístupná už delší dobu. Druhá atraktivní komentovaná prohlídka povede do Janottovy vily na Tyršově ulici, sloužící dnes jako veřejná odborná knihovna instituce, která mimo knihovní fond ve své sbírce zpřístupňuje také cenné historické středověké rukopisy, prvotisky a silesiaka.

Obě prohlídky mají omezenou kapacitu a je proto nutné zaregistrovat se s platnou vstupenkou na Winter Edition Slunovratu do rezervačního systému na stránkách Slezského zemského muzea. Podrobnější informace včetně míst a času konání jednotlivých akcí jsou k dispozici na stránkách www.festivalslunovrat.cz a facebooku Slunovratu. Předprodej vstupenek probíhá v systému smsticket, v prodejně Sluna na Horním náměstí nebo v prodejně VaMa na Komárovské ulici č. 9.