První květnový den 1804 na něj hejtman Franz Mückusch von Buchberg poklepal a tímto zvukem bylo umožněno zahájení stavebních prací. Událost nenechala vedení Slezského divadla netečným. Výsledkem byl nápad najít základní kámen a podívat se, jestli u něj není něco uloženo pro další generace.
Divadelníci spojili síly s dalšími institucemi a ve spolupráci s nimi začali hledat. Kámen si však s nimi zahrál na schovávanou a zvítězil. „Nenašli jsme bohužel nic, třebaže jsme místo jeho uložení přibližně odhadli," stručně konstatuje ředitel divadla Jindřich Pasker.
V hledání pomáhali i pracovníci Slezského zemského muzea přístrojem na zjišťování kovů. Ten mohl odhalit skříňku s dobovými dokumenty, která se do takových míst zpravidla vkládala. „Po signalizaci bylo sundáno pískovcové obložení, ale pod ním byla jen původní omítka," dodává pracovnice muzea Sylva Pracná.
Další hledání by představovalo značné finanční náklady s nejistým výsledkem, a proto k němu už nedošlo. Základní kámen Slezského muzea si své tajemství podrží dál, ale divadlo jeho existenci připomene 31. května od 17 hodin slavnostním uvedením Dvořákovy opery Čert a Káča. Každý návštěvník dostane pamětní list, vydaný k uvedenému výročí.