Právě dnes má svátek Barbora. Tento den je spojen s tradičním trháním barborek. Váza plná rozkvetlých květů barborky umocňuje vánoční atmosféru.

Které stromy jsou pro barborky nejvhodnější a jak se o větvičky starat, aby nám v pravý čas rozkvetly? „V prvé řadě se používají třešně, višně, zlatý déšť a například gdoulec japonský, což je okrasný keř,“ vyjmenoval možnosti provozovatel zahradnictví Miroslav Ulrich ze Štítiny.

Pokud si lidé dnes nevzpomenou utrhnout větvičku, nevadí. Barborka stihne vykvést, i když ji utrhnete o pár dní později. „Záleží na vnitřní teplotě, v jakém prostředí se nachází,“ zmínil Ulrich s tím, že ideální je teplota mezi osmnácti a dvaceti stupni Celsia.

„Důležité je větvičku dobře seříznout, do vody přidat výživu a jednou za čas vodu vyměnit,“ poradil provozovatel zahradnictví Mazal Zdeněk Mazal z Bolatic. Svou radu připojil rovněž Miroslav Ulrich. „Většinou se nařeže dlouhý šikmý řez, konec se rozklepe kladívkem,“ uvedl Ulrich se slovy, že suchý a horký vzduch větvičkám neprospívá, větvičky naraší a zaschnou. Podle něj je lepší, když rozkvétají pomaleji a déle.

Dodržují lidé vůbec ještě tuto tradici? „Na vesnicích určitě,“ říká Zdeněk Mazal. „Přeji všem děvčatům, aby jim barborka vykvetla,“ dodal Miroslav Ulrich.

S jakou tradicí je trhání barborek spojeno? Pro větvičky na svátek svaté Barbory chodily svobodné dívky, aby zjistily, zda se příští rok vdají. Jestliže vykvetla do Štědrého dne, pak se dívka příští rok vdala.