Jako například u Jiřího Gletníka, který dělá se svým bratrem zednické práce. Přestože mají vyhlášené jméno a zakázky mají i touto dobou, je to na jejich práci znát. „Před Vánoci jsme dělali každý den až do večera. Přece jenom to chtějí mít lidé doma na svátky hezké. Po Vánocích ale zakázky trochu opadly," vysvětluje Jiří Gletník.

„My máme štěstí, že neděláme jen okna, ale i drobné zednické práce. Navíc máme dobré jméno, takže lidé už nás znají. Mám ale známé, co od Vánoc prakticky nedělali," kroutí hlavou mladý zedník. „Například známí, co dělají jen fasády, už čtyři měsíce sedí doma. Vůbec to nezvládají. Buďto už jsou na pracáku, nebo v jiném případě fušují do řemesla, které za normálních okolností vůbec nedělají," řekl Jiří Gletník. Zároveň mu ale dochází, že tato situace není dlouhodobá.

Až se totiž oteplí, jeho vyhlídky jsou takové, že bude pracovat do noci, aby vše stihli.

Vrásky na čele mají i zemědělci. Dlouhá zima s bohatou sněhovou přikrývkou poskytuje ozimům na polích dostatečnou vláhu, takže pod sněhem v klidu čekají na svůj čas. „Holomrazy jim naštěstí už nehrozí. Na druhé straně ale hrozí zemědělcům opožděné setí jarních obilovin a technických plodin, což není dobré," míní Martin Odstrčil, zástupce vedoucího Agentury pro zemědělství a venkov Opava - Ostrava.

Na lidech se několik „bílých" zimních měsíců bez slunce podepsalo depresemi a Psychiatrická léčebna v Opavě teď mívá plné ambulance. „Tolik antidepresiv, co letos, jsem už dlouhé roky nepředepisoval," říká ředitel opavské léčebny Ivan Drábek.

„Lidem chybí hlavně slunce, které zlepšuje náladu a odstraňuje deprese. Potřebují už konečně jaro, na které se v zimě moc těšili a místo toho tu mají pořád kupy sněhu. Říkají mi, že už toho mají dost a ptají se, jak to mají vydržet. Když se počasí konečně zlomí, mohli by se začít postupně vracet do normálu," dodal Ivan Drábek.

Na příchod jara čekají i včelaři. „U nás je zatím klid, protože máme včely dostatečně zásobené cukrem i medem, takže jim smrt hladem nehrozí. Ovšem letošní snůška bude pravděpodobně opožděná. Je docela možné, že jaro skočí hned do léta a všechno nakvete současně. Každá sezona je jiná. Jestli bude letošní špatná nebo nadstandardní se teprve pozná,"smířlivě konstatuje majitel neplachovické Včelařské rodinné farmy Pavel Košec.

„Standardní to není, ale katastrofické taky ne," poznamenal zase Miroslav Kiszka z výboru Českého rybářského svazu. „Jakkoliv analyzovat situaci je ale v tuto chvíli předběžné. Většina rybníků je pod ledem. Přesné ztráty se dozvíme, až roztají," řekl na závěr Miroslav Kiszka.