U města Opavy je ale nutné podotknout, že by se jejímu dluhu nějak výrazně neulehčilo. Lidé přitom městu dluží něco málo přes patnáct milionů. „Nedoplatek za místní poplatek za komunální odpad v současné době činí 7 345 817 korun," uvedla tisková mluvčí opavské radnice Lada Dobrovolná.

Co se nájemného týká, v současné době radnice eviduje 360 neplatících hříšníků, kteří celkově mají na svědomí částku 7 978 410 korun. „Toto číslo však zahrnuje neplatiče již od roku 1994, a jsou zde tedy i neplatiči, kteří už dávno nebydlí v obecních bytech, ale mají vůči městu dluh," upozornila Lada Dobrovolná.

Vymáhání dluhů se pak řeší upomínkami, předáváním dluhů k řešení na exekuční oddělení magistrátu nebo výpovědí z nájmu bytů.

Dluhy se nevyhýbají ani Hlučínu za nájem zde lidé dluží 2,088 milionu korun a za svoz odpadu 2,614 milionu korun. Jejich dluh je ale pořád větší než například v Budišově nad Budišovkou, kde je větší koncentrace sociálně slabých občanů. „Pohledávky za nájemné z bytů včetně služeb a soudních poplatků a za nájemné z nebytových prostor činí ke konci listopadu asi 1,2 milionu korun," uvedl místostarosta Budišova nad Budišovkou Patrik Schramm.

„Snažíme se dluhy nezvyšovat, ale bohužel, někdy je to marný boj. Přestože mnozí dostávají příspěvky na bydlení, které jim vyplácí úřad práce, neplatí a my nemáme páky, jak to změnit. Jednali jsme o tom i s úřadem práce, ale bez větších výsledků," posteskl si nad těžko řešitelnou situací Patrik Schramm.

Město se to snaží řešit například splátkovými kalendáři, neprodlužuje neplatičům smlouvy a podává dokonce žaloby. Na odpadu pak občané dluží něco málo přes milion korun. „Na podzim jsme začali dluhy vymáhat exekučně sami u osob, kde to bylo možné. Tím se situace mírně zlepšila," uzavřel Patrik Schramm.

V Hradci nad Moravicí, kde lidé dluží 350 tisíc korun, zahájili dokonce spolupráci s vymáhačskými firmami. Údajně se ale prý nejedná o žádné fyzické násilí, jak si spousta lidí pod pojmem vymáhání představí, ale snaží se spíš zatlačit psychicky a dotyčného upozornit.