Opavané platí ročně 396 korun. Tato cena neodpovídá reálným nákladům. „Pokud by měli lidé hradit skutečné náklady, které v souvislosti s tříděním a svozem komunálního odpadu vynaloží město, pak by jeden občan zaplatil ročně částku 876 korun,“ tvrdí tisková mluvčí magistrátu Lada Dobrovolná.

A co dělá Hláska s neplatiči? Podle Dobrovolné se vymáhání řeší pomocí platebního výměru a předáním na exekuční oddělení magistrátu k dalšímu vymáhání.

Dluží i Budišovští

Slušné pohledávky za vývoz odpadu ale mají také například v Budišově nad Budišovkou. Ve městě dluží lidé za svoz odpadu k poslednímu dni loňského roku celých 938 714 korun. „Některé pohledávky jsou starší, na některých zase naskočily penále,“ uvedl k tomu místostarosta Budišova Patrik Schramm.

„Většinou se ale jedná o dlužníky, kteří mají nahlášené trvalé bydliště na městském úřadě, takže jsou peníze těžko vymahatelné,“ dodal.

Hlučín: dluh šest set tisíc

Vyskakovat si poté nemohou ani v Hlučíně. Tady dluží lidé na poplatcích za odvoz odpadu za loňský rok 600 tisíc korun. „V současné době porovnáváme evidenci obyvatelstva s platbami a vydáváme cca 1 300 platebních výměrů. To znamená, že pokud někdo nezaplatí za odpad, tak se vypíše platební výměr na pět set korun, tedy poplatek za odpad plus třicetiprocentní navýšení za nezaplacení,“ řekl k tomu tiskový mluvčí Hlučína Miroslav Pech.

Pokud ani potom dlužník nezaplatí, jde případ k právnímu odboru, který ho standardně vymáhá. „V loňském roce to bylo ve zhruba čtyřech stovkách případů. Samozřejmě, že pokud dlužník částku neuhradí po výzvě, tak ji vymáháme i exekučně,“ doplnil ještě Miroslav Pech.

Počet těchto případů je v Hlučíně v posledních letech zhruba konstantní, nedá se tedy hovořit o nějakém navyšování nebo snižování počtu dlužníků. Faktem je, že v souvislosti s tím, jak se v médiích prezentují exekuční vymáhání, v Hlučíně zaznamenali, že lidé mají větší snahu dlužné částky uhradit.

Vítkov: nedoplatky 162 844 korun

Suverénně nejlépe tak vychází z porovnání všech jmenovaných obcí a měst Vítkov. Nedoplatky za odvoz odpadu zde činily na konci loňského roku 162 844 korun. Podle starosty města Pavla Smolky (SNK) měl oproti předchozímu roku navíc Vítkov vloni méně poplatníků.

„V roce 2011 bylo v evidenci obyvatel 6 061 plátců za komunální odpad, to je o 124 plátců méně než v roce 2010. Z toho vyplývá, že celkový předpis na rok 2011 se pak snížil o 56 tisíc,“ vysvětluje Pavel Smolka. Předpis za loňský rok tu přitom činil 2 955 048 korun. S neplatiči si tady poté radí stejně jako v jiných městech.

„Všechny nedoplatky za komunální odpad, které jsou po lhůtě splatnosti, jsou předávány na exekuci,“ uzavírá starosta Vítkova.