Příjemný šustot bankovek však utichne a nastává čas pro splácení výpůjčky včetně úroků, což může být s prázdným účtem obtížně řešitelný problém. Důsledek na sebe nenechal dlouho čekat.

„Lidé si půjčovali pořád víc bez ohledu na své snížené příjmy i možnosti splácení. Tento trend se zatím bohužel nepodařilo zvrátit,“ konstatuje místopředseda opavského soudu pro exekuční věci Tomáš Kamradek. Konce nejsou veselé. Místo dalšího věřitele s naditou peněženkou a ochotou půjčovat se na obzoru zjeví exekutor.

Alespoň jedna dobrá zpráva pro dlužníky je ta, že podle nového exekučního řádu už zajištěný majetek musí hodnotou přibližně odpovídat dlužné částce. To znamená, že jim za nižší dluh nemohou zabavit například nemovitost nebo auto.

Někteří lidé si naberou finanční závazky, aniž by brali na vědomí hospodářskou krizi, ale ona je tady stále. Přináší vysokou nezaměstnanost, která je hlavní brzdou k vyrovnání dluhů normální cestou. Jiní zase důvěřivě podepisovali předkládané smlouvy bez důkladného pročtení a ve chvíli, kdy se začínali divit, bylo na obranu už pozdě.

„Řešit své finanční potřeby touto formou si zvyklo hodně lidí a počet dlužníků loni prudce vzrostl. Zatím není předpoklad, že by letošní rok byl v tomto směru lepší,“ varuje Tomáš Kamradek. Lidé zůstávají nepoučitelní a finanční chyby dělají bez ohledu na už známé případy, které udělaly z dlužníků nemajetné bezdomovce.

Bankovní sektor sice vysoké riziko nenese, protože peníze poskytuje proti zárukám, ale exekutorům další nedobrovolné klienty přesto dodává. „Případy, kdy musíme řešit i dluhy vůči bankám, nejsou až tak časté, ale vyskytují se. Legislativní změny podmínky k poskytování půjček už zpřísňují, ale na hodnocení jejich dopadu je zatím ještě brzy,“ říká místopředseda opavského soudu.

Velkou část soudních exekucí tvoří právě nedoplatky ze spotřebitelských úvěrů a tyto případy stále rostou. Předpoklad, že lidé konečně povolají na pomoc zdravý selský rozum a prokáží gramotnost ve finančních záležitostech, je při současných zkušenostech i letos naivní.