Podpora v nezaměstnanosti

V oblasti nezaměstnanosti je hlavní změnou vyloučení souběhu výkonu nekolidujícího zaměstnání a pobírání podpory v nezaměstnanosti. Stručně řečeno – buď podpora, nebo přivýdělek. Příspěvek v nezaměstnanosti bude snížený na 45 procent a zaměstnanci, kteří podají výpověď bez vážných důvodů, uvedených v Zákoníku práce, na něj nebudou mít nárok.

Podpora v nezaměstnanosti nebude vyplácena po dobu trvání odstupného lidem, kteří ho při výpovědi ze zaměstnání dostanou. Nezaměstnaní, kteří zahájí samostatnou výdělečnou činnost, budou mít nárok na překlenovaní příspěvek.

Změny v Zákoníku práce

Změny se od prvního ledna promítly i v Zákoníku práce. Jde například o novou úpravu povinné formy dohody o provedení práce, o prodloužení doby hrazení nemocenské zaměstnavatelem na 21 kalendářních dnů. S tím souvisí neplatnost zrušení pracovního poměru nemocného zaměstnance ve zkušební době po dobu prvních 21 kalendářních dnů.

Porodné a mateřská

U rodičovského příspěvku se částky měsíčních výší nemění, úspora představuje změnu délky pobírání základní a snížené výměry rodičovského příspěvku. Termín volby tříleté varianty čerpání příspěvku bude předsunutý z jednadvacátého na devátý měsíc věku dítěte.

Mateřská do dvou let věku dítěte zůstává ve stejné měsíční výši 11 400 korun, do tří let bude v měsíční částce 7 600 korun. Čtyřletá varianta počítá s měsíčním příspěvkem 7 600 korun jen do devátého měsíce věku nejmladšího dítěte, pak bude až do jeho čtyř let v měsíční výši 3 800 korun.

Na porodné bude mít nárok pouze matka prvního živě narozeného dítěte a nárok zahrnuje i příjem rodiny, který nesmí přesáhnout 2,4násobek životního minima. V praxi to znamená, že pokud se dítě narodí osamělé matce, je hraniční příjem pro porodné 10 752 korun, u prvního dítěte obou rodičů bude hraniční příjem pro nárok na porodné 16 992 koruny.