Co vše se za těchto čtyři sta milionů v Opavě postaví či změní, to by Opavané měli vidět na vlastní oči. Namátkou jde například o rekonstrukci Obecního domu, Dominikánského kláštera s kostelem sv. Václava, stavbu Kulturního domu Na Rybníčku a přilehlého parku Joy Adamsové či o regeneraci břehů řeky Opavy a další projekty.

Do všech těchto projektů může Opava investovat od letošního roku až do roku 2015. Opava miliony získala z evropských fondů, když vypracovala a uspěla se svým plánem rozvoje nazvaným Přitažlivé město.

Tento plán s dotací více než 16,1 milionů eur (cca 400 milionů korun) byl mezi pěti statutárními městy našeho kraje hodnocen jako druhý nejlepší, přičemž první místo obsadila Ostrava. Opavský primátor Zbyněk Stanjura (ODS) se ve čtvrtek na tiskové konferenci před novináři netajil spokojeností.

„Je to týmový úspěch,“ podotkl. Na integrované plány rozvoje získají dotaci kromě Opavy také města Ostrava, Karviná a Havířov, a to v celkové výši více než 2,6 miliardy korun.

„Své integrované plány rozvoje předložilo ve stanoveném termínu všech pět statutárních měst. Čtyři města se svými plány uspěla, a mohou tak počítat s mnohamilionovými částkami na své investiční aktivity až do roku 2015, integrovaný plán Frýdku–Místku je stále v procesu hodnocení,“ říká k úspěšnosti předložených plánů David Sventek, ředitel Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko, která investici schválila.

Požadavky pěti předložených integrovaných plánů dvakrát převyšovaly dotační možnosti Regionálního operačního programu, a musely být proto rovnoměrně, o necelou polovinu kráceny. Přepočet dotací v korunách je ilustrativní, města budou uzavírat smlouvu v eurech s tím, že na sebe berou riziko kurzových výkyvů.

Primátor Stanjura v této souvislosti podotkl, že město za úplatu kurz u některé z bank zafixuje.