Návštěvníkům Pony Expressu tentokrát zahraje proslulá legenda country hudby, kapela Taxmeni, a pro poštu se speciálním razítkem bude na náměstí otevřena Expresní pošta. Jezdci si pro ni přijedou kolem 19. hodiny, uloží ji do tašek u sedel a odjedou, provázení poštmistrovým příkazem

„Jeďte jako ďasi“. Poštovní zásilka bude s jezdci putovat „po slezské větvi“ do Polska a dál po určené trase. „Letošní ročník bude desátým, který se týká i Opavy. Jsme vděční magistrátu, že umožnil oslavit tyto kulatiny tak skvostným koncertem, jaký představují právě Taxmeni,“ nešetří díky organizátor Mirek Kozelský.

Tradice Pony Expressu vznikla v Americe 19. století

Pro neustálou migraci obyvatel nebyla doručovací společnost schopna před zavedením železnice zajistit přepravu poštovních zásilek z východního na západní pobřeží dříve než do tří měsíců. Proto byla v roce 1860 zřízena expresní poštovní linka, spojující Divoký západ s východním civilizovaným světem.

Obstarávali ji osamělí jezdci na koních a trasu, vedoucí nebezpečnou pustinou s nepřátelsky naladěnými indiány, projížděli nejdříve za jedenáct a později už jen za neuvěřitelných osm až devět dní. Tašky s deseti až patnácti kilogramy pošty měli připevněné u sedla.

Po zavedení železnice tyto služby postupně zanikaly, ale tradice přetrvala a rozšířila se po světě.

Skupina nadšenců založila českou trasu Pony Expressu

Mezi zeměmi, které se do Pony Expressu postupně zapojily, bylo i Československo. Přes naši republiku byla v roce 1985 zajištěna východní trasa české větve v částech Stříbrná Lhota – Jihlava a moravská větev Jihlava - Suchdol nad Odrou. Roku1987 přibyla jižní větev Stříbrná Lhota - Vyšší Brod a v roce 1988 se připojilo Rakousko s hraničním přechodem Studánky, což znamenalo úpravu české jižní větve.

Ve stejném roce vznikla západní větev Stříbrná Lhota - Hřensko, na kterou se v roce 1989 napojilo Německo. Po připojení Slovenska byla moravská větev prodloužena ze Suchdolu nad Odrou na hraniční přechod Bumbálka. Když se připojilo Polsko, vznikla odbočka ze Suchdolu nad Odrou na hraniční přechod s Polskem v Opavě-Kateřinkách.

Všechny větve byly doplněny přívlastkem česká nebo moravská a od roku 2002 byla původní moravská větev rozdělena na moravskou západní větev, prodloužení ke slovenské hranici na moravskou východní větev a odbočení k polské hranici na moravskou severní větev.

Zajímavosti Pony Expressu

Nejslavnějším jezdcem byl William Frederic Cody, živá legenda průkopnických časů Divokého západu. Pro Pony Express začal jezdit v patnácti letech. Později se pod jménem Buffalo Bill stal hrdinou mnoha dobrodružných povídek.

V Československu uskutečnil první jízdu v souvislosti s Pony Expressem roku 1983 se zakládací listinou Stanislav Vodenka na koni Nawy Joy. Klasického Pony Expressu v Československu se Vodenka jako první český jezdec zúčastnil 13. září 1985 a jízdou ze Stříbrné Lhoty u Mníšku pod Brdy do Suchdolu nad Odrou absolvoval první úsek čtyřsetkilometrové trasy.

Buffalo Bill vystupoval také v Opavě

Buffalo Bill žil v letech 1848 až 1917 a byl lovcem bizonů, armádním zvědem, dobrodruhem a později majitelem i hlavní hvězdou jezdecké revue. Představení bylo proslulé jezdeckými i střeleckými disciplínami a také neuvěřitelnými výstupy indiánů, kovbojů a krotitelů divokých koní.

S tímto programem navštívil Buffalo Bill řadu států a 9. srpna 1906 ho od 14 a 20 hodin předvedl také okouzleným opavským divákům na cvičišti v městském parku. Představení bylo složené z cvičení jezdeckých veteránů všech zemí, z romantického dobrodružství se stovkou indiánů a také z čety japonských samurajů při válečných manévrech.

Sám Buffalo Bill se představil jako král střelců na tryskem jedoucím koni a závěr byl vyplněn úchvatným vojenským dramatem Bitva u Little Big Horn.