Podle oficiálních čísel se kupříkladu na Opavsku letos do středy 14. září narodilo 848 dětí a jen 712 lidí zemřelo. „Toto číslo je relativní, protože lidé se narodí a zemřou tady, ale nemusí zde mít trvalý pobyt, jen tady nastala matriční událost,“ krotí sice optimismus Lenka Ausficírová z odboru vnitřních věcí opavského magistrátu, ale poměr více zde narozených než umírajících občanů by s největší pravděpodobností zůstal obdobný i po přepočtu.

Krizová situace nenastává ani u lidí stěhujících se pryč nebo naopak do Opavy. V počtu přihlášených občanů má údajně slezská metropole od začátku roku 2 225 občanů a za stejnou dobu 1 284 těch, kteří se odhlásili. „Čísla nejsou rozdílná oproti minulým létům u narozených, zemřelých, přistěhování ani odstěhování. Je to vždy tak plus minus u všech událostí. Z pohledu matrikářek Opava rozhodně nevymírá,“ tvrdí Ausficírová.

Navíc jsou tu podle ní i další faktory dokazující její slova. Například to, že Opava má letos o třicet devadesátiletých a starších jubilantů více než loni. Přesně je to 332 oslavenců.

Podle Českého statistického úřadu tak Opava vůbec nezapadá do celokrajského průměru. Úřad monitoroval v Moravskoslezském kraji za prvních šest měsíců tohoto roku téměř 6 tisíc narozených a úmrtí více než šest a půl tisíce obyvatel. Nejvíce dětí se v tomto období mělo narodit v Ostravě a nejméně na Bruntálsku.

Podle internetového serveru idnes.cz se pak nejrychleji ze všech regionů vylidňuje Karvinsko, odkud se během prvního pololetí odstěhoval každý osmý člověk v přepočtu na tisíc obyvatel. Naopak, stejně jako Opava je na tom údajně pozitivně také Frýdecko-Místecko, kde si měli na tisíc obyvatel jednoho nového občana připočíst.

K 30. červnu žilo podle statistického úřadu v Moravskoslezském kraji 1 241 231 obyvatel. Ti zde měli pobírat v prvním a druhém čtvrtletí letošního roku průměrnou mzdu ve výši 20 060 korun. Nezaměstnanost pak v kraji dosáhla k poslednímu srpnovému dni 10,83 procenta.

Důvody, proč dochází v jiných oblastech našeho kraje k vylidňování, většinou souvisí s nedostatkem kvalitních pracovních příležitostí.