Jako každoročně vyzval spolek i letos své příznivce, komunitu okolo spolku Kapradí i širokou veřejnost s žádostí o darování už nepotřebných věcí - oblečení, obuv, knihy, hračky i sklo a nádobí. „Člověk se při jejich třídění nutně zamýšlí nad tím, kolik toho jako spotřebitel neustále nakupuje a kolik toho reálně využívá. Když se mu pak toho doma nahromadí hodně, je bazar příležitost, jak poslat věci dál do oběhu a dát jim novou příležitost,“ konstatuje koordinátorka projektu Lenka Pietraszková.

Členové spolku Kapradí s dobrovolníky dary po vytřídění naaranžují tak, aby tvořily příznivý nákupní prostor. „Zboží budeme neustále doplňovat a udržovat vysokou úroveň nabídky. Pro nás je totiž důležité, aby se zákazníci cítili dobře a vnímali bazar opravdu jako “fashion” zážitek,” dodává Lenka Pietraszková.

SFC Opava - Zbrojovka Brno
Opava díky skvělé první půli porazila Zbrojovku a v MOL Cupu postupuje

Vybírat si mohou z široké nabídky dámského, pánského a dětského oblečení, hraček, módních doplňků, skla, porcelánu, sportovního vybavení nebo drobného nábytku. S výběrem oblečení jim poradí ostravská módní stylistka s přesahem k udržitelné módě Natálie Bernard. Organizátor vytvořil prostor pro menší děti a v nabídce je též kavárna sociálního podniku Mental Café. Bazar bude v prostoru Slezanky na Horním náměstí otevřený ve čtvrtek 5. října od 15 do 17 hodin a skončí v sobotu 7. října ve 12 hodin.

Bazar takovýchto rozměrů zvládá spolek kapradí každoročně s pomocí desítek dobrovolníků, nezištně pomáhajícím dobré věci. Například jen vloni prošlo jejich rukama několik tun věcí, vrácených do oběhu.

Dobročinný bazar je v Opavě už zavedený.Dobročinný bazar je v Opavě už zavedený.Zdroj: se svolením spolku Kapradí

Nevyužité dary budou věnované potřebným do různých organizací, jako jsou centra sociálních služeb pro rodiny s dětmi, psychiatrické nemocnice nebo spolky na ochranu zvířat. Samotný výtěžek z bazaru podpoří environmentální a vzdělávací aktivity spolku Kapradí. Půjde například o vzdělávací programy pro děti i dospělé nebo o rozvoj komunitního Lučního sadu, nacházejícího se kousek za Opavou. Je nejenom zajímavým místem pro vzdělávání v jedinečném krajinném biotopu, ale současně i místem pro setkávání lidí napříč generacemi.