Tato netradiční soutěž v sečení nemá v Dobroslavicích dlouhou historii. Nápad vznikl teprve loni, kdy se jí zúčastnilo celkem sedm „odvážných". „Chtěli jsme trochu oživit dění v obci. O tradici ještě v žádném případě nemůžeme mluvit. V minulém roce soutěžila sedmička aktivních kosáků a úroveň nebyla vůbec špatná," vzpomínal právě Jaroslav Ožana.

Letos šli organizátoři ještě dál. Navázali spolupráci s krkonošskou obcí Havlovice, kde se podobná akce koná před začátkem velkých prázdnin. „Byli jsme se u nich podívat. My preferujeme druhé kosení na přelomu srpna a září. Vyměnili jsme si kontakty a z Havlovic se k nám přijedou podívat," pokračoval.

Jaroslav Ožana nedá na to pravé kosení dopustit. Podle vlastních slov kosil už jako kluk. „Musím přiznat, že nápad uspořádat v Dobroslavicích podobnou soutěž je dlouhodobější záležitostí," uvedl zakladatel Dobroslavického kosení a ještě přidal několik postřehů: „Kosení mě chytilo už v mládí, kdy ještě nebyly sekačky. Snažím se v tom pokračovat."

Nejen u nás se každoročně pořádají různá mistrovství v sečení. Častokrát se setkáte s názorem, že to má své vlastní nezaměnitelné kouzlo. „Je to zkrátka něco jiného než vytáhnout sekačku. Myslím si, že lidé se sami trošku připravují o pohyb. Všichni jezdí autem, sedí v kanceláři, ale takhle můžete posílit svaly, které běžně tolik nepoužíváte. Velký efekt to má i na páteř. Pro mě je to určitě velký relax," mínil Jaroslav Ožana.

Dobroslavické kosení je na programu v sobotu od 14 hodin. „Kosí se vždycky ráno, kdy je ještě rosa a někdo si může říct, že to pro kosení není vhodný čas," připojil hlavní pořadatel. V Dobroslavicích se ovšem snažili vyjít vstříc všem. I proto se budou kosit pásy o rozměrech 9,6 x 2 metry.

Soutěžit se bude v kategoriích muži od 15 do 59 let, další mužská třída je vypsána pro šedesátníky a starší. Ženy se mohou přihlásit do jedné kategorie bez rozdílu věku. Nezávislá porota bude hodnotit rychlost a kvalitu kosení. Pro soutěžící i diváky je připraveno bohaté občerstvení.

Petr Dušek