„Zrovna dnes jsem byla u jedné paní, za kterou pravidelně docházím vždy v pátek dopoledne. Předčítám jí knihy. A povídáme si třeba i o tom, co je nového v Opavě i ve světě. Pro seniory jsou tyto návštěvy zvenčí velmi důležité, jsou rádi, když za nimi někdo přijde.

Co se třeba čtení týká, mají někteří klienti už špatný zrak a sami by si mnoho nepřečetli. Tak se jim knihu snažím zprostředkovat alespoň takto. Rovněž i zdejší personál je k dobrovolníkům velmi ochotný a vstřícný," uvedla Jana Gélová, která už druhým rokem dochází za klienty do Vily Vančurova.

DOBROVOLNÍKEM SE MŮŽE STÁT KAŽDÝ

Samotné domovy pro seniory si těchto dobrovolníků váží a jsou za ně rádi. „Svůj čas s nimi tráví různě, hodně jim například čtou. Společně si vyberou literaturu, která klienta zajímá, někdo má rád romantické příběhy, jiný třeba detektivky, další upřednostňují denní tisk. Doprovázejí je i na procházkách, zkrátka jak se domluví. S našimi dobrovolníky jsme velmi spokojeni," sdělila aktivizační pracovnice Vily Vančurova Jana Šamarová.

Pokud by se někdo chtěl dobrovolníkem stát, nic tomu nestojí v cestě. „Stačí jen přijít a domluvit se. Někdo chce pracovat jen s jedním klientem, někdo dává přednost větší skupině lidí. Spolupracujeme také s centrem Elim, ze kterého k nám školení dobrovolníci docházejí. Vše je pochopitelně ošetřeno smlouvami," doplnila Jana Šamarová.

Dobrovolníci docházejí také do Domova Bílá Opava. „Hodně jich máme z řad studentů, většinou bývají ze čtvrtých ročníků. Často jsou to takoví, kteří se chystají na vysokou školu se sociálním zaměřením a tady mají možnost získat jakýsi přehled a praxi. Buď s klienty čtou, procházející se s nimi, hrají karty, zkrátka na čem se domluví, do ničeho jim nezasahujeme," vysvětlila zástupkyně ředitele domova Anna Sonnková.

Nejen tady, ale třeba také v Domově pro seniory svaté Hedviky v Kravařích nové dobrovolníky rádi uvítají. I tam je jejich program s klienty obdobný jako jinde. Často jsou tvořeni z řad bývalých zaměstnanců nebo z občanů, žijících poblíž.