Seniorům, nevidomým, dětem z dětských domovů nebo sociálně slabých rodin, pacientům psychiatrické nemocnice a mnohým dalším.

Lidé z dobrovolnického centra Elim v Opavě se rozhodli tyto dobrovolníky ocenit v rámci akce s názvem Křesadlo. Hlavním cílem Křesadla je podle organizátorů zviditelnit práci dobrovolníků a ukázat, jak důležité dobrovolnictví je.

Základem je nominace dobrovolníků ze strany lidí. „Pokud někdo takového člověk zná, tak jej může nominovat na webových stránkách www.dobrovolniciopava.cz, kde je elektronický dotazník nebo máme v kanceláři vytištěné papírové verze,“ řekl redakci pracovník dobrovolnického centra Elim Ondřej Smolen.

Jak dále zmínil, o tom, kdo dostane cenu Křesadla, rozhoduje komise složená ze zástupců neziskových organizací, novinářů, zástupců státní správy a samosprávy a komerčních firem. „Ukončení nominací máme k 30. září,“ podotkl s tím, že ocenění budou předána 30. listopadu v Obecním domě v Opavě.

„Touto akcí bychom chtěli všem ukázat, kolik skvělých lidí je okolo nás a co všechno dělají ve svém volném čase,“ zmínil Smolen.

Nechal se také slyšet, že v současné době spolupracují přibližně se čtyřiceti dobrovolníky. „Je září, kdy děláme nábory dobrovolníků, takže se stavy stále mění. Kdybychom ale zájemců měli více, tak budeme jen rádi. Mohli bychom je využít třeba do programu Kamarád pro volný čas, Doučování nebo jinde.

Hlavně dobrovolníci chybí třeba do Síria nebo do psychiatrické nemocnice,“ uzavřel Smolen.