Památník bude situován v severozápadní části dolnobenešovského hřbitova, naproti hrobu polských obětí. Poblíž se nachází také pomník lidem, kteří zemřeli v průběhu první světové války. Kompozici vytvoří čtyři tmavé žulové desky o rozměrech 1x2 metry se jmény zemřelých, které se položí na mírně vyvýšenou plochu se žulovou mozaikovou dlažbou.

Dominantou památníku se stane rozlomený kamenný kvádr ze slezské žuly a kříž. Prostor ohraničí květinové pásy, použijí se také zahradní obrubníky nebo plochy z nerezové oceli. Vybudován zde bude také krátký přístupový chodník. „Vše by se mohlo realizovat přibližně v polovině příštího roku.

Památník za 763 tisíc korun

V současnosti se musí počkat, až se podaří vytěžit velké monumenty ze slezské žuly," popisoval místostarosta Dolního Benešova Jiří Krömer a vysvětlil, proč při výběru autora návrhu podoby památníku padla volba právě na Gottharda Jandu: „Hlavní úlohu sehrál fakt, že jde o místního občana, naše město velmi dobře zná a má nesporné kvality.

Předpokládá se, že realizace proběhne v úzké spolupráci s Gotthardem Jandou. Ten bude provádět autorský dozor. Jeho návrh se nám velmi zamlouvá." O stavbě památníku obětem druhé světové války se v Dolním Benešově hovořilo už delší dobu.

„Apel přišel i ze strany veřejnosti. Přece jenom obětí není málo, jejich počet se pohybuje okolo 250. V Zábřehu, což je naše městská část, takový památník mají. U nás máme zatím jen ten, který je určen lidem, kteří padli v první světové válce," posunul se dále Jiří Krömer.

Jména v žulových deskách

V květnovém a také v posledním listopadovém vydání Dolnobenešovského zpravodaje byl zveřejněn kompletní seznam jmen, jež se vytesají do velkých žulových desek. V této souvislosti se objevilo upozornění týkající se příbuzných, aby ještě jednou provedli pečlivou kontrolu především způsobu psaní jména osoby padlé během druhé světové války.

Na závěr dodejme, že celková částka potřebná na vybudování památníku činí 763 tisíc korun bez DPH.