Podrobnosti původního i současného Pony Expressu návštěvníkům přiblíží Jiří Hubert a Jirka Martínek přidá ukázku práce s bičem. Už desetkrát se Opavané těšili na příjezd Pony Expressu do svého města. Osmkrát byli přímými svědky příjezdu atraktivních pošťáků, ale loni se jich nedočkali.

Důvod je prostý - pošta byla předávaná v noci a Pony Express připomínal jen otevřený poštovní stánek a hudební doprovod. Pro radost dětem sice na Dolní náměstí kůň nakonec přišel, ale s tradiční akcí neměl nic společného.

Jezdci přejedou hranici o půlnoci

Diváci se koně s jezdcem sice znovu dočkají, ale nebude to účastník Pony Expressu. „Jinak to bohužel zařídit nešlo, protože polští jezdci přijedou k hranici v neděli až kolem půlnoci,“ vysvětluje za pořadatele Miroslav Kozelský, který na náměstí přijede k divákům se svým koněm. Poštu převezme v noci na hranici česká dvojice Siegfrid Kruppa s Ivo Ambrozem a přivezou ji do Opavy k hypermarketu Albert.

Předají ji kolegům Mirkovi Schindlerovi a Luboši Paverovi, kteří s plnými pošťáckými vaky u sedel pojedou ve dvě hodiny nad ránem do Lesních Albrechtic. Kolem čtvrté hodiny s nimi bude dvojice sourozenců Hanákových mířit do Fulneku a jako pomyslnou štafetu je předá Martě Matulové a Honzovi Valchářovi, kteří ji odvezou do Suchdolu nad Odrou, kde se Pony Express zhruba v sedm hodin napojí na hlavní trasu.

Tradice vznikla v Americe 19. století

Pro neustálou migraci obyvatel nebyla doručovací společnost schopna před zavedením železnice zajistit přepravu poštovních zásilek z východního na západní pobřeží dříve než do tří měsíců. Proto byla v roce 1860 zřízena expresní poštovní linka, spojující divoký západ s východním civilizovaným světem. Obstarávali ji osamělí jezdci na koních a trasu, vedoucí nebezpečnou pustinou s nepřátelsky naladěnými indiány, projížděli nejdříve za jedenáct a později už jen za neuvěřitelných osm až devět dní.

Tašky s deseti až patnácti kilogramy pošty měli připevněné u sedla. Po zavedení železnice tyto služby postupně zanikaly, ale tradice přetrvala a akce se rozšířila po světě. „Opava měla s Pony Expressem spojitost už prostřednictvím jeho nejslavnější postavy. Průjezd Evropského Pony Expressu městem chceme spojit s připomenutím návštěvy Buffalo Billa v Opavě před 105 lety,“ říká Miroslav Kozelský.

Kdo byl Buffalo Bill?
Živá legenda průkopnických časů Divokého západu William Frederic Cody začal pro Pony Express jezdit v patnácti letech. Později se pod jménem Buffalo Bill stal celosvětovým hrdinou mnoha dobrodružných povídek. Žil v letech 1848 až 1917 a měl velmi pestrý život. Lovil bizony, dělal armádního zvěda, byl dobrodruhem a později majitelem i hlavní hvězdou jezdecké revue.

Jeho představení bylo proslulé jezdeckými i střeleckými disciplínami a také až neuvěřitelnými výstupy indiánů, kovbojů a krotitelů divokých koní. S tímto programem navštívil Buffalo Bill celou řadu států a 9. srpna 1906 ho od 14 a 20 hodin ho předvedl na cvičišti v městském parku také užaslým opavským divákům.

Před jejich očima se odehrálo cvičení jezdeckých veteránů všech zemí, romanticky pojaté dobrodružství se stovkou indiánů a válečné manévry čety japonských samurajů. Sám Buffalo Bill se představil jako král střelců na tryskem jedoucím koni a závěrem publiku nabídl dech vyrážející válečné drama Bitva u Little Big Horn.