Je to až neuvěřitelné, že může v našem důsledně byrokraticky propracovaném státním zřízení k něčemu podobnému dojít. V polovině října měl povolit opavský magistrát organizátorům prodloužení místních farmářských trhů do 24. listopadu tohoto roku.

Ti tak nechali vytisknout plakáty a do médií oznámili oficiální slavnostní zakončení trhů spojené se zabijačkou v pátek 23. a sobotu 24. listopadu.

Nyní však pro ně přišlo nemilé překvapení. Do hry se zapojila firma RK Invest, která má nově pod křídly pořádání opavského vánočního jarmarku. Jak se ukázalo, té pro změnu opavský magistrát povolil zábor prostranství na Dolním náměstí již od čtvrtka 15. listopadu. A RK Invest tady hodlá začít budovat stánky pro svůj vánoční trh podle připraveného harmonogramu.

Dva kohouti na jednom dvorku

Zapeklitý problém s poskytnutím stejného městského pozemku ve stejný čas dvěma rozdílným subjektům úředníci řeší za pochodu. Jak se ale něco takového vůbec mohlo stát? Vedení města uznává, že došlo k zádrhelu, ale brání se, že jejich vina to není.

„Jisté nesrovnalosti kolem záboru veřejného prostranství na Dolním náměstí skutečně vznikly. Organizátor farmářských trhů požádal město o výjimku ze smlouvy, podle které měly trhy skončit 31. října. Město mu v této žádosti vyšlo vstříc s tím, že si organizátor zajistí všechny náležitosti, a to včetně záboru prostranství.

Žádost na město dorazila 31. října. Firma RK Invest, která zde bude stavět klasické stánky pro vánoční jarmark, a které jsou na Dolním náměstí každý rok, měla o zábor prostranství požádáno od 19. září," sděluje mluvčí opavské radnice Ondřej Skácel.

Podle úředníků tak zůstala pouze dvě možná řešení. Buďto zde farmářské trhy mohou být maximálně do 15. listopadu, a déle už ne, nebo společnost RK Invest vyjde vstříc a umožní pořádání farmářských trhů i v době svého záboru náměstí.

„Situace, která vznikla chybou organizátora farmářských trhů, nás jako město mrzí, proto jsme vstoupili do jednání s oběma stranami a snažíme se najít kompromis, který by neohrozil začátek vánočních trhů a zároveň umožnil zakončit farmářské trhy plánovanou zabijačkou," tvrdí Skácel.

Robert Landkaš: Od města je to alibismus

S tím, že za vzniklou situaci může on, ale radikálně nesouhlasí organizátor farmářských trhů Robert Landkaš. „Je pravda, že jsem měl zajít se žádostí o zábor náměstí na magistrát hned, ale v životě by mě nenapadlo, že když mám od města prodlouženou nájemní smlouvu, tak nechají pozemek zabrat někoho dalšího," kroutí hlavou Robert Landkaš a nazlobeně pokračuje:

„Zábor je totiž jen formalita. Kvůli tomu, kdyby přišla na kontrolu městská policie a podobně. Je to stejné, jako když bývaly kdysi povinné kartičky pojištěnce u doktora a bez jeho předložení vás neošetřili ani s vypíchnutým okem. Ze strany města jde podle mě jen o alibismus."

Urychlené rozhodnutí magistrátu k jeho žádosti o zábor prostranství, jež mu nyní bylo doručeno, tyto známky skutečně jeví. Píše se v něm, že se mu zábor povoluje až do 24. listopadu, ale rozhodnutí platí pouze při domluvě s vedením města. Klasická odpověď bez odpovědi.

RK Invest: Určitě se domluvíme

Dle vyjádření firmy RK Invest se ale vše vyřeší. „Určitě se domluvíme. V každém případě vyjdeme pořadatelům farmářských trhů vstříc," ubezpečuje jednatel společnosti Roman Lípa. Jak uvádí, stánky pro vánoční jarmak začnou stavět na náměstí již kolem 19. listopadu. Až se vzápětí začne na Dolním náměstí instalovat vánoční strom, přesunou se práce na Horní náměstí.

V době konání závěrečných farmářských trhů tak sice již část Dolního náměstí zabrána bude, ale má zbýt i dostatek místa pro pořádání zabijačky. „Částečně tam ty stánky už stát budou, ale vše se udělá tak, aby nenarušily program farmářských trhů," dodává Roman Lípa.

Z toho, co se zdá být zatím jisté, lze říci, že na delší dobu poslední farmářské trhy proběhly na Dolním náměstí ve středu. Pokud nedojde k nějakému neočekávanému zlomu, absolutně naposledy se pak letos uskuteční v sobotu 24. listopadu. Nic však ještě není definitivní. Organizátoři farmářských trhů plánují se obrátit přímo na primátora Zdeňka Jiráska (ČSSD) a nevzdat se.

„Už mi nejde o finanční stránku. Jde o princip. Tohle celé je na ostudu," uzavírá Robert Landkaš.