A k vidění byla doslova hodinářská práce. Zvon totiž do věže kostela vytahoval jeřáb. Musel se přitom protáhnout skrz nevelké okýnko. Obsluze velkého stroje se to však podařilo, i když rozhodovaly milimetry.

Návštěvníci mohli celý průběh zavěšování sledovat buď přímo před kostelem anebo díky přítomnému kameramanovi na velkoplošných obrazovkách v útrobách samotného chrámu.

„Když lidé vycházeli z kostela, nový zvon už nádherně zvonil. Pak následovalo občerstvení pro všechny. Pivo a víno teklo proudem. Při té příležitosti vyšla speciální edice vína Svatý Václav. Životické hospodyně napekly přes šest stovek koláčů," přibližoval průběh oslav předseda finančního výboru obce Dolní Životice Aleš Košárek a ještě dodal:

„Vydána byla také brožura Zvon Svatý Václav, v níž si je možné přečíst celou pohnutou historii zvonu naší farnosti."

Problém byl v materiálu

Nový zvon v kostele doplní dva menší. Před dvěma lety došlo k montáži nově opravených hodin. Kontrolovali se i zvony. Bohužel se přišlo na to, že předchůdce Svatého Václava trpěl jistými neduhy. Problémy souvisely s materiálem, z něhož bylo vyrobeno srdce zvonu.

V úplně nejlepší kondici se nenacházel ani elektrický pohon instalovaný někdy v 70. letech minulého století. „Právě z těchto důvodů jsme se rozhodli koupit nová kovaná srdce z materiálů odpovídajících normám pro zvony a instalovat nové lineární motory včetně řídicí elektroniky," posunul se dále Aleš Košárek a vzápětí přidal několik postřehů:

„U pohonů lineárními motory lze přesně nastavit úhel a rytmus pro vyzvánění, který odpovídá Limburským směrnicím. Jedná se o přejaté německé směrnice pro posuzování zvuku zvonů z roku 1951."

Náklady vyšly na 600 tisíc korun

Zajímavá byla i samotná výroba Svatého Václava. I s jeho instalací včetně motoru, nového dubového závěsu zvonu, elektronických součástí, elektroinstalačních materiálů a samotného vyzdvižení vše vyšlo na rovných 600 tisíc korun. Náklady uhradili místní občané. Třetinu zaplatil Jan Šuster a zbytek pak Václav Krusberský.

Výrobu měla na starosti renomovaná česká zvonařská dílna Tomášková-Dytrychová s.r.o z Brodku u Přerova. Ta už v roce 1959 pro životický kostel odlila zvon Panna Maria.

„Výroba je zdlouhavá. Hliněné jádro zvonu bylo zhotoveno 24. října 2013. Den po dni se přidávaly a vypalovaly další vrstvy hlíny, až byl model postupně utvořen. Samotné odlití proběhlo 29. dubna letošního roku za účasti příslušníků rodin dárců a několika dalších občanů Dolních Životic," mínil Aleš Košárek.

Podle něj byl výběr jména nového zvonu poměrně snadný: „Jednak je Svatý Václav patron české země a hlavně stejně veliký zvon, který byl v kostele shozen v roce 1942, nesl stejné jméno s nápisem: Svatý Václave, nedej zahynouti nám ni budoucím!"

Petr Dušek