VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zlobivci mají utrum

Opava – Už jste se někdy dostali do situace, kdy jste si se svými dětmi vůbec nevěděli rady? Pokud ano, naše redakce ví, na koho se v takových případech obrátit. Východiskem z podobných problémů by mohl být zásah „hodinového" vychovatele.

16.3.2014
SDÍLEJ:

Na první pohled je jasné, že postava urostlého Zdeňka Poláška budí u mladých zlobivců patřičný respekt.Foto: Šárka Honová

Psali jsme sice o hodinovém, ale vše se oficiálně nazývá Domácí vychovatel. Zakladateli této služby jsou Zdeněk Polášek a také Šárka Honová. Hlavně prvně jmenovaný si umí zjednat respekt. Chlap jako hora, vynikající pedagog a také přirozená autorita. Tak co, děti? Ještě máte chuť zlobit?

S tímto domácím vychovatelem a ani dalšími pěti členy týmu si není radno zahrávat. „V žádném případě to není tak, že bychom děti mlátili. Většinou hlavně poskytneme radu jejich rodičům," uvedla Šárka Honová.

Zdeněk Polášek a spol. zatím operují zejména na území Ostravy, obrátit se na ně ovšem mohou lidé z celého Moravskoslezského kraje. Tím pádem i z Opavy a okolí. „Není problém se domluvit. Pokud však budeme vážit cestu na Opavsko, je třeba uhradit náklady spojené s cestou," vysvětloval Zdeněk Polášek.

Domácí vychovatel Zakladatelé: Zdeněk Polášek a Šárka Honová
Počet členů: 6 (3 muži a 3 ženy)
Působnost: Ostrava a celý Moravskoslezský kraj, včetně Opavska
Web: www.domacivychovatel.cz
Telefon: 739 035 501
E-mail: domacivychovatel@email.cz
Taxa za hodinu: v průměru 500 korun

Co vychovatel nejčastěji řeší?

Domácí vychovatel dokáže zoufalým rodičům pomoci prakticky v každé situaci. Když se jejich dítě zmítá v problémech s alkoholem či drogami, pokud chodí za školu, neposlouchá doma – a mohli bychom pokračovat. Co ovšem domácí vychovatel řeší nejčastěji? Možná se budete divit, ale jedná se o potíže s učením.

„Je to případ od případu. Někteří rodiče nemají čas se se svými dětmi učit a někteří zase nemají tolik potřebnou trpělivost," konstatovala spoluzakladatelka Domácího vychovatele Šárka Honová.

Od různých poruch učení se častokrát odvíjí i jiné problémy. Jde o jakýsi startovní výstřel. „Jestliže si učitelka ve škole zasedne na dítě, jemuž se v učení tolik nedaří a potřebuje čas, reakce bude taková, že dítě se začne bouřit a mnohdy na sebe nenechají čekat ani kázeňské přestupky," vysvětloval hlavní iniciátor tohoto projektu Zdeněk Polášek a ještě dodal:

„Žák může nabýt dojmu, že je opomíjen, a svým způsobem rezignuje sám na sebe. Přidají se problémy mimo školu, chytí se špatné party, alkohol, drogy a tak dále."

Výjimkou nejsou ani rady, které poskytují prarodičům. Babička nebo dědeček jsou taky častým terčem zlobivých puberťáků. „Skutečně se nám ozývají senioři, kteří mají doslova strach ze svých vnoučat. Mnohdy je bijí, tahají z nich peníze nebo je rovnou okrádají," líčila ještě Šárka Honová.

Tak tímto způsobem domácí vychovatel se zlobivými dětmi rozhodně nakládat nemůže.

Tak tímto způsobem domácí vychovatel se zlobivými dětmi rozhodně nakládat nemůže. foto: Šárka Honová

Za hodinu bylo po problému

Pochybujete o službě domácího vychovatele? Máme jeden příklad za všechny, v němž se ukázal být velice užitečný. Jeden čtrnáctiletý Ostravan si před nějakým časem usmyslel, že rodinu povede on, a své matce, která na jeho výchovu byla sama, jak se říká, přerostl přes hlavu. Zoufalá žena zavolala na číslo domácího vychovatele a prosila o okamžitou pomoc.

Na místo se vydal zakladatel služby Zdeněk Polášek, který, mimochodem, doma chová čtyři rotvajlery a sám je svalnaté a robustní postavy, jež budí respekt. Stačila pouhá hodinka diskuse s ním, aby si čtrnáctiletý puberťák opět uvědomil, jaké místo zaujímá v rodinné hierarchii a podle toho se i zařídil. Po několika desítkách minut bylo po problému.

„Někteří si možná mylně myslí, že hodinový vychovatel přijede, dítěti naplácá, a zase odjede. Tak to ovšem rozhodně není," uvedla spoluzakladatelka zajímavého projektu Šárka Honová a ještě dodala: „Vzhledem k tomu, že pedagogicko-psychologické poradny praskají ve švech, máme takovou, řekla bych, zástupnou funkci. Lidé se na nás obrátí a my jim většinou poskytneme radu."

GLOSA: Možná vytočím meziměsto

Ač stále bezdětný téměř na každém kroku se přesvědčuji o tom, jak je těžké některé děti zkrotit. Svého času jsem se pravidelně vydával do jedné opavské základní školy, abych žáky chodící do páté třídy podrobil nářeční anketě.

Při příchodu do místnosti mě třídní učitelka řádně uvedla, ale pak se strhla mela. V novinách chtěl být snad každý žák. Obzvlášť jeden velice urostlý páťák, jenž by mě byl při absenci v anketě snad schopen i inzultovat, srolovat do kuličky a vyhodit do koše. Mít po ruce telefon, možná vytáčím číslo domácího vychovatele, 
ať mi na dvacet minut udělá osobního strážce.

V největším chumlu ovšem zakročila učitelka, která poblázněné děti okřikla. Všichni najednou byli krotcí jako beránci. Nedokážu si představit, že bych měl za úkol zvládat relativně hodné děti, nýbrž hodinového vychovatele, jenž má povětšinou na starosti zejména zlobivé jedince.

Když se tak ale koukám na Zdeňka Poláška a zamyslím se nad tím, že by můj potomek či potomci mohli někdy v daleké budoucnosti nezvladatelně vyvádět, možná si nechám vytočit meziměsto do Ostravy.

Petr Dušek

Autor: Redakce

16.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

MSFL: Hlučín - Petřkovice 2:1

Ilustrační snímek.

Pro třináctiletého cyklistu letěl do Vávrovic vrtulník

Na Opavsku zvítězilo ANO

V opavském okrese se letošní volební účast vyšplhala na 60,11%. Výsledky jednotlivých stran prakticky kopírují ty celorepublikové.

II. LIGA: České Budějovice - Opava 2:1

/3 x VIDEO, FOTOGALERIE/ Přímý souboj o první místo nedopadl pro opavské fotbalisty dobře. Slezané na Střeleckém Ostrově prohráli s domácími Českými Budějovicemi. Hosté znovu doplatili na chyby v defenzivě.  

KOOPERATIVA NBL: Opava - Děčín 87:71

/2 x VIDEO, FOTOGALERIE/ Opavští basketbalisté jedou dál na vítězné vlně. V sobotu večer si v městské víceúčelovce vyšlápli na těžkého soupeře z Děčína. Ve druhé půli svého protivníka jasně přejeli a nakonec si dokráčeli pro zaslouženou výhru v poměru 87:71.

Z nemocnice zbyly jen střípky

Kdysi vyhlášená nemocnice ve Vítkově už řadu let nefunguje. Alespoň ne tedy tak, jak byli lidé zvyklí. Nemocniční oddělení nahradily odborné ambulance či léčebna dlouhodobě nemocných (LDN).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení