Oslava sto dvacátých narozenin Domova Bílá Opava vypukne s plnou parádou v pátek 21. června. Na zahradě objektu v Rybářské ulici bude slavnost s pestrým kulturním programem spojená se Dnem otevřených dveří.

„Návštěvníkům se představí děti z místních škol a dobrovolných spolků, senioři, bydlící přímo v domově, hudební orchestry i sólisté. Naše hosty uctíme též bohatým občerstvením,“ přibližuje ředitel Domova Bílá Opava Michal Jiráska průběh oslavy, která bude po vystoupení dětí slavnostně zahájena ve 14.30 hodin.

Od 15 hodin vystoupí uživatelé služeb domova, po nich nastoupí dolnobenešovská mládežnická dechovka a v 17.30 hodin se uskuteční losování tomboly. Následovat bude krátký volný program, který v 18.30 hodin ukončí koncert kapely Nafestband. Zlatým hřebem programu bude pak minirecitál zpěvačky Barbary s klavírním doprovodem a oslavy uzavře od 20.30 hodin opět vystoupení kapely Nafestband.

Zařízení ve městě vzniklo roku 1904 s tím, že dům v Rybářské ulici byl městským starobincem a chudobincem, a v Rooseveltově ulici sloužil původně jako útulek pro chudé a opuštěné. Po celou svou historii byla obě zařízení používaná pro sociální účely.

Po skončení druhé světové války pečovaly v objektu v Rybářské ulici řádové sestry nejdříve o 45 a později až o 220 klientů. Jeho část byla v polovině minulého století využívána jako internát střední školy. Objekt prošel několika většími rekonstrukcemi a poslední se uskutečnila v letech 2019 až 2021, kdy úprava jeho podkroví umožnila rozšíření kapacity o devatenáct míst na stávajících 108 lůžek.

K tématu

Druhou budovu má Domov Bílá Opava v ulici Rooseveltova a ta rozšiřuje kapacitu domova Bílá Opava na celkových 149 míst s aktuální nabídkou sociálních služeb domova pro seniory a též domova se zvláštním režimem. Celkově poskytuje Bílá Opava pobytové služby lidem se sníženou soběstačností, způsobenou hlavně věkem a zajišťuje dlouhodobou péči o starší osoby, které už nemohou nebo nechtějí žít samostatně. Od 70. let byl provozovatelem domova Okresní úřad Opava a nyní spadá pod Moravskoslezský kraj.