Pětilůžkové pokoje - strašák, kterého by se potenciální zájemci o ubytování v Domově Bílá Opava na Rybářské ulici mohli obávat. V zařízení s kapacitou 149 lidí se tyto pokoje nacházejí dva. Ekonomka Anna Sonnková uvedla: „Jedná se o takzvané ošetřovatelské oddělení.“ Ředitel domova Jaromír Zahel toto nešťastné řešení pokojů okomentoval slovy: „Bohužel nemáme prostředky k rekonstrukci půdních prostor, navíc jsme stotříleté zařízení, jakékoliv úpravy se tak musí uzpůsobit architektuře.“ Jinak se ale domov při dni otevřených dveří, který se konal toto úterý, jevil vcelku příjemně. Vévodí mu žlutá a oranžová barva.

Mnozí lidé jej možná mají zafixován ještě jako zařízení s nízkou kvalitou péče a ubytování. Doba se ale mění a s ní i životní úroveň. Den otevřených dveří měl lidem přiblížit, jak to v domově vypadá dnes. Již při vstupu postávala na vrátnici skupinka lidí. Jako symbolický dárek dostali brož ve tvaru rybky s barevnou pentlí. Zřejmě se jednalo o výrobek, který zhotovovali samotní obyvatelé domova.

Barvy pro dobrý pocit

Rekonstrukce, kterou domov nedávno prošel, je znatelná již u vchodových dveří. Žádné bílé zdi, jak tomu bývalo u zdravotnických zařízení dříve. Přízemí hraje veselou oranžovou barvou, první patro je žluté. V druhém nadzemním podlaží pak člověk může posoudit, jakých změn domov doznal, neboť úpravy jsou zde provedeny pouze částečně. Projde-li člověk celým podlažím, naskytne se mu pohled na zrekonstruovanou i zastaralou část domova. Rozdíl je opravdu viditelný. Rekonstrukce tohoto podlaží by měla být hotova do konce tohoto roku.

„Vizuálně se zařízení hodně změnilo. Jako doma to asi nikdy nebude, přesto stále pokračujeme s úpravami, aby se tady lidé cítili co nejlépe,“ nechala se slyšet Sonnková.

Hry, pohádky a hudba

Odpolední program byl pestrý. Protože mu však počasí nepřálo, museli jej zaměstnanci domova realizovat ve vnitřních prostorách, jejichž kapacita je omezená. Soutěžila mezi sebou čtyřčlenná družstva lidí důchodového věku ze spřátelených domovů, kterými jsou jednak Domov důchodců na Rooseveltově ulici, Domov U Jezera Hlučín, Domov Vítkov a Domov Letokruhy z Budišova nad Budišovkou. Programem je prováděly pohádkové bytosti – vodník, divoženka, rybář… Babičky a dědečkové otestovali své síly a zručnost například při vyplétání sítě na čas, napichování žížalek na háček či lovení papírových ryb. Po skončení soutěžního klání se všichni mohli bavit, k tanci zahrála country kapela.