Takový je cíl a přání pracovníků opavské Charity. Proto domy opatřili nejen informačními tabulemi s názvy jednotlivých služeb, ale na jejich průčelí umístili rovněž domovní keramická znamení ss jmény obou patronů. Ta se ve středu dopoledne, právě v den svátku svaté Anežky, slavnostně odhalovala.

„Když v Opavě prohlásíte, že jdete ke Koníčkovi, každý hned ví, kam máte namířeno. Stejně tak když jdete na Hlásku, k Mouřenínovi či chcete navštívit Marianum. A stejně tak by lidé zanedlouho měli bez přemýšlení v případě potřeby zamířit ke svaté Anežce nebo svatému Františkovi, protože budou vědět, že zde najdou pomoc," uvedl Ivo Mludek z PR oddělení Charity Opava, který s nápadem domovních znamení přišel.

Podle slov ředitele Charity Jana Hanuše řada Opavanů považuje za centrum města okolí Hlásky, přitom na Kylešovskou ulici je to od ní pouhých pět minut. „Mentálně je to ale strašně daleko. A to bychom chtěli změnit. Domovní znamení usnadní lidem orientaci," podotkl ředitel Hanuš s tím, že v obou domech Charita poskytuje potřebným lidem celkem jedenáct služeb.

Obě velice zdařilá keramická znamení navrhla a vyrobila keramička Chráněných dílen ve Vlaštovičkách Zuzana Bartáková. Ta také ve středu za blýskání fotoaparátů a potlesku desítek přítomných své první dílo znamení sv. Františka na průčelí domu číslo 10 odhalila.

O kousek dál a o pár minut později bylo na domě číslo 4, do něhož se Charita přestěhovala teprve nedávno, odhaleno druhé domovní znamení nesoucí jméno svaté Anežky. Postarala se o to nejstarší členka Denního stacionáře pro seniory paní Helena Sojáková z Háje ve Slezsku a nejmladší koledníček charitní Tříkrálové sbírky Štěpán Vicherek.

Jak se patroni vybírali

V případě sv. Anežky to bylo podle Iva Mludka víceméně jasné, je patronkou seniorů v dobrovolném sdružení Charity Opava už od jeho vzniku. S nápadem pojmenovat vedlejší dům podle sv. Františka přišla vedoucí Chráněného a podporovaného bydlení Dáša Slížová.

„Svatý František je dobrým patronem pro naše cílové slupiny, ale také sestry z Kylešovské jsou františkánky," zdůvodnila svůj výběr. Informační cedule s logy jednotlivých služeb pak vyrobila firma Re-tisk.

Jak domovní znamení světců vznikala

U informačních cedulí s názvy poskytovaných služeb to prý nebylo tak složité. Za pomocí grafického manuálu byly vytvořeny nové informační panely, v nichž se bude schopen každý rychle zorientovat a z nichž bude zároveň patrné, že v obou budovách sídlí střediska Charity Opava.

„Jak ale pojmout označení domů, kdo vytvoří ona domovní znamení, která budou na oba patrony odkazovat? Úkolu se nakonec zhostila keramička Chráněných dílen ve Vlaštovičkách Zuzana Bartáková a nutno dodat, že skvěle," říká uznale Ivo Mludek.