Středeční seriál Deníku:
Domy s historií

Kromě jiných míst se ničil majetek Židů a hořely synagogy v Bruntále, Krnově a Opavě. Opavská synogoga, nazývaná též templ, byla postavena v letech 1895 až 96 v maursko-orientálním slohu podle projektu přerovského rodáka Jacoba Gartnera v místech dnešní zatravněné plochy u správní budovy Slezské univerzity.

Právě pro svůj orientální vzhled patřila k mimořádně výrazným stavbám republiky. Důvodem ke stavbě byl příliv židovských rodin do města a to, že první synagoga z roku 1855 nestačila (ta byla zničena válečnými událostmi roku 1945).

Nová synagoga ale sloužila svému účelu jen necelá tři desetiletí. Jak uvádí web holokaust.cz, z řady dochovaných fotografií je patrné, že požár synagogy přilákal řadu zvědavců, kteří sledovali zkázu jedné z dominant města.

O události také informoval dobový tisk. List Deutsche Post für Sudetenland o požáru opavské synagogy o den později napsal: Děsivě krásný pohled byl na světlé šlehající plameny na čtyřech rohových věžích a velké střední kopuli templu, které se nakonec všechny s velkým rachotem zřítily.

Přístupové cesty byly včera zaplněny zvědavci, kteří sem proudili ve velkém množství, aby se mohli na požár synagogy podívat. Ochranná a pomocná policie přístup uzavřela. Zbytky vyhořelé synagogy, která byla postavena v typicky židovském povrchním orientálském stylu na krásném místě uprostřed našeho města (…), budou brzy odstraněny a na místě, kde dříve stál templ, vyroste brzy reprezentativní a města hodná budova.

Dnes místo, kde budova stála, připomíná jen název ulice U Synagogy.

Zdroj: www.holokaust.cz, Karel Muller, Rudolf Žáček - Opava, historie, kultura, lidé

Domy s historií:
30. června: Kostel sv. Ducha s minoritským klášterem
7. července: Chrám Nanebevzetí Panny Marie
14. července: Švédská kaple