Popud k jejímu postavení vyšel od pokrokových radních Schösslera a Mùkuschy, kteří ve městě prosazovali nové kulturní směry.

První inscenací byla 1. října 1805 hra Karl der Kùhne. Kariéru v opavském divadle zahájila proslulá subreta vídeňského Leopoldstàdtertheartu Therese Krones, která na jeho prknech vystupovala roku 1805 jako čtyřletá dívenka.

Divadelní budova je v typicky „vídeňském stylu“ s vnitřní výzdobou vídeňského divadelního malíře Lorenza Sacchettiho, která ji řadí mezi nejpůvabnější divadla v Česku.

Opavské divadlo sloužilo v roce 1820 během Opavského kongresu Svaté aliance jako reprezentativní objekt města nejenom k představením, ale též k plesům, redutám a kasinům, pořádaným v divadelním sále. Vzhled budova změnila jednak přestavbami v letech 1882 až 1883 a rovněž po velkém požáru v roce 1909, který ji vážně poškodil.

Lépe se objektu nevedlo ani v poválečné době, kdy se stal obětí představ architektů o moderní stavbě v centru města. Fasáda historické budovy i její přístavby se dočkala sladění teprve během let 1990 až 1992, kdy se vrátila ke své novorenesanční podobě.

V současné době je Slezské divadlo znovu vlajkovou lodí opavské kultury. Má dvousouborovou podobu, ale dlouho pocuchanou hlavu už zvedá i baletní soubor. Opavský operní soubor si získal respekt předních hudebních odborníků nejenom v Česku, ale i v zahraničí, kam začíná postupně vyjíždět se svými inscenacemi.