Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zasáhněte do vývoje dopravy

Opavská veřejnost může připomínkovat plán změn v oblasti dopravy na pětadvacet let dopředu. Radnice si připravila celkem šest diskusních setkání s lidmi.

6.2.2015 13
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Lukáš Marek

Obyvatelé Opavy mají jedinečnou možnost ovlivnit prostředí ve svém městě. V poslední fázi je totiž projekt Plán udržitelné městské mobility a lidé jeho výstupy mohou připomínkovat, třeba prostřednictvím osobního setkání se zástupci města.

Pro srozumitelnost, finišující projekt bude dlouhodobě řešit nárůst a regulaci individuální automobilové dopravy, uspořádání dopravního prostoru nebo organizaci dopravy.

To konkrétně znamená třeba tvorbu zón s omezením rychlosti na 30 km/h, vybudování inteligentních zastávek a řešení systému zpoplatněného parkování. Plán ošetřuje situaci v Opavě až do roku 2040, během této doby by investice do dopravy měly dosahovat až k 375 milionům korun.

Co se ale bude řešit jako první? Pro řešení pěší dopravy je důležitá úprava přechodů pro chodce přes zatížené silnice. „Prioritou bude přechod u Slezské nemocnice. Velký tlak veřejnosti je také na vybudování přechodu přes ulici Praskova," vyjmenoval některá místa náměstek opavského primátora Dalibor Halátek.

Úpravy se budou týkat také zázemí pro cyklisty. „Město bude muset rozhodnout o prioritách v této oblasti a soustředit se na nejdůležitější stavby a nejproblematičtější místa," doplnil náměstek primátora Josef Stiborský s tím, že mezi takové úkoly patří zajištění bezpečného pohybu cyklistů po radiálách Krnovská, Olomoucká a Těšínská pruhy ve vozovce.

Na ulicích Zámecký okruh a Praskova se zase nabízí snížení jízdních pruhů pro auta na dva a zbylý prostor je možné použít pro vytvoření pásu pro cyklisty a nástupní prostor MHD.

Další oblastí, kterou projekt ošetřuje, je příměstská doprava. Ta se bude ze Zámeckého okruhu přesouvat do ulice Praskovy. I když studie k projektu je podrobná, vedení města chce během finální fáze přípravy seznámit s jednotlivými body veřejnost a dát prostor těm, kteří u dopravně problematických míst žijí.

„Velká diskuse je očekávána na téma parkování. Představitelé města budou muset rozhodnout o podobě cenové politiky parkování v centru a o rozšíření zóny placeného stání směrem k ulici Olomoucké s cílem ochránit rezidenty i pěší. Budoucí deficit 1300 parkovacích míst ve vysokopodlažní zástavbě vyvolá nutnost zapojení financování soukromého sektoru," dodal Petr Macejka ze společnosti UDIMO s. r. o., která tento plán ve spolupráci s městem připravuje.

Také proto chce mít vedení města na diskusích co nejvíce lidí. „Veřejnost se může o změnu zasadit ve správný čas, tedy ne až když je pro ně pozdě. I diskusní místa jsou rozvržena po Opavě tak, aby pokryla všechny oblasti a obyvatele. Ačkoli návrhy vycházejí z propracované studie, pořád je prostor na řekněme radikální zásahy v případě, že připomínka bude oprávněná," dodal Halátek.

Termíny diskuzípondělí 23. 2. v 16.30 h. ZŠ Šrámkova
úterý 24. 2. v 16.30 h. ZŠ T. G. Masaryka
středa 25. 2. v 16.30 h. ZŠ Mařádkova
pondělí 2. 3. v 16.30 h. ZŠ Opava-Kylešovice
úterý 3. 3. v 16.30 h. ZŠ Englišova
středa 4. 3. v 16.30 h. Úřad MČ Komárov

Autor: Pavel Kubný

6.2.2015 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:
Petr Czudek.

KOOPERATIVA NBL: Praha – Opava 70:88

Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Kylešovice se dočkají nových hřišť, chodníků i osvětlení

Před lety prošlo změnou největší opavské sídliště Kateřinky, nyní se dostalo i na Kylešovice.

Představujeme prvňáky ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

Lékaři jdou do stávky. Většina jich ve středu své ordinace neotevře

Důvodem protestu praktických lékařů je vydávání elektronických receptů i nižší úhrady od pojišťoven.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení