Jak říká Anna Lesáková z cestovní agentury Opava Tour, každý rok se vyrojí „něco" a lidé začnou spekulovat. Ať už to jsou nepokoje v Egyptě nebo současná situace v Řecku, volbu klientů, kam pojedou za mořem, to často ovlivní.

„Jedna paní teďka jela do Řecka a samozřejmě se informovala, jaká je momentální situace. Pouze jsem jí doporučila, ať si vezme větší hotovost a nespoléhá se na karty," vysvětluje Anna Lesáková s tím, že situace mnohdy není tak horká, jak podávají sdělovací prostředky.

Přesto je to možná důvod, proč je letos Chorvatsko oproti loňskému roku prakticky vyprodané. „Lidé zkrátka sází na jistotu. Kdykoliv by se něco semlelo, vědí, že odtamtud se bezpečně dostanou domů. Navíc už mají většinou pozitivní zkušenosti z minula," vysvětluje dále.

Kromě Chorvatska Opavané často míří i do Bulharska. Zkrátka do zemí, kde nenarazí na Araby, jak podotkla zástupkyně opavské cestovky. Na ústupu je naopak Egypt a Tunisko, a to i přesto, že v druhé zmíněné lokalitě jsou velmi příznivé ceny. Stále se ale drží Turecko.

Zdali lidé cestují letecky, autobusem či vlastní dopravou, se pak liší převážně od lokality. Do Bulharska či zmíněného Turecka se turisté dopravují převážně letecky, zatímco letecká doprava do Chorvatska je spíše výjimkou. Zde lidé nejčastěji volí autobus nebo vlastní dopravu.

„Záleží na mnoha faktorech. Například starší lidé a sváteční řidiči si automobilem cestovat netroufnou. Vlastní doprava je naopak vhodná pro více lidí, kteří se domluví a po cestě například navštěvují ještě jiná místa," doplnila zástupkyně agentury Opava Tour.

Přestože v poslední době lidé často volí kvůli pohodlnosti all inclusive, i v tomto ohledu zůstává Chorvatsko výjimkou. Zde se turisté stravují buď vlastním způsobem nebo volí polopenzi. Jak ale podotýká, vše se odvíjí od finančních možností. A to jak způsob dopravy, tak stravy.

„Vždycky ale klientům říkám, že ať jsou v pěti nebo jen tříhvězdičkovém hotelu, moře je tam pro všechny stejné," uvedla na závěr Anna Lesáková.

Sama ještě není rozhodnutá, kam letos pojede na dovolenou, klientům by ale doporučila Bulharsko nebo Černou Horu.