Last minute, tedy zájezdy na poslední chvíli, jsou lidmi stále více využívány. Výjimkou není ani Opavsko, kde se tento způsob cestování těší veliké oblibě. To, že zájem o tyto zájezdy je vyšší než skutečná nabídka, potvrdil tiskový mluvčí cestovní kanceláře Fischer Dan Plovajko. „Stane se, že klienti přijdou a už nejsou žádná volná místa,“ řekl. Největší zájem mají podle něj lidé na Opavsku o řecké ostrovy, Turecko, Tunisko, Egypt a Malorcu. Přestože se nedá říci přesná výše slevy u last minute oproti klasickým zájezdům, uvedl Plovajko něco okolo dvaceti procent.

„U některých zájezdů je to samozřejmě vyšší, u některých pak nižší,“ vysvětlil. Jak řekl, nejméně využívají last minute zájezdů rodiny s dětmi. Ty prý plánují dovolenou včas a navíc v mnoha případech využily nabídky kanceláře, kde dvě děti měly zájezd zdarma. „Primárně nejvíc využívají last minute mladí, pro které je rozhodující cena,“ zmínil Plovajko, který se nechal slyšet, že tyto zájezdy mají určitě také své nevýhody. Mezi ty zařadil omezenou nabídku, přičemž si klient nemůže vybrat termín a lokalitu, která by mu nejvíce vyhovovala. „A už vůbec si nemůže vybrat hotel. Navíc u last minute jsou především hotely nižší kategorie,“ dodal.

V cestovním ruchu se také nedávno objevila novinka nazvaná super last minute, tedy zájezdy na úplně poslední chvíli. Tato poněkud dobrodružná novinka spočívá v tom, že si člověk sbalí kufry a přijede na letiště. Teprve tam si koupí zájezd. To znamená, že do poslední chvíle neví, kam jede a ani jestli vůbec někam jede. „Mnohem oblíbenější je mezi lidmi zakoupení zájezdu přes internet, které je možné i pět až deset hodin před odletem. Takže se jim nestane, že jedou nabaleni na letiště zbytečně,“ uvedl Plovajko.

O tom, že Opavané mají poměrně velký zájem o last minute jsou přesvědčeni také v opavské pobočce cestovní kanceláře Exim tours. Potvrdila to jedna ze zdejších zaměstnankyň Hana Melecká. Své tady ví rovněž o novince super last minute. „Tuto službu poskytujeme, zatím ale jen v Praze. Jestli to bude zavedeno také v Ostravě, prozatím nevíme. Jde o nový produkt buy and fly, na který nelze dělat rezervace. Zákonitě je to nejlevnější a dobrodružství je v tom rozhodně dost,“ uvedla Melecká.

Podle slov Simony Tělupilové z cestovní agentury Dery se letos projevila konkurence, a tak to může být pro menší agentury slabší. „Nicméně zájem lidí je stále poměrně velký,“ míní Tělupilová a dodává: „O novince super last minute jsme slyšeli, ale prozatím o ní nepřemýšlíme.“ U klasických last minute se cena odvíjí od toho, jak dopředu si člověk zájezd koupí. „Čím blíže odjezdu, tím je to samozřejmě levnější. Někdy až o padesát procent,“ sdělila Alena Durčáková z opavské pobočky CK Agentury fox, která zmínila také to, že nevýhody last minute zájezdy nemají. „Nevýhody tam nejsou. Pokud si tedy člověk nekoupí no name. To znamená, že nevíte, kde budete ubytováni,“ uvedla.