„Ucítila jsem kousnutí a všimla si, že mi z nohy teče krev. Ve vysoké trávě jsem uviděla uši a čumák. Tak jsem hledala majitele toho psa. Nikde v okolí nikdo nestál a já jsem spatřila, že kousek ode mne sedí liška. Snažila jsem si ji zahnat, ale neutíkala a koukala na mě,“ popsala žena nepříjemný zážitek.

Ránu si prý omyla vodou a šla domů.

„To víte, že mi hlavou probleskla otázka, zda zvíře nemělo vzteklinu. Doma jsem si nohu umyla vodou mýdlem a pořádně ránu vydezinfikovala. Poté jsem se nechala odvézt do Slezské nemocnice v Opavě,“ nechala se slyšet.

Podle slov tiskového mluvčího Slezské nemocnice Jiřího Krušiny si žena myslela, že jí čekají bolestivé injekce do břicha, kterými se v minulosti předcházelo vzteklině.

„Ve zdravotnictví pracuji od roku 1977 a udělalo veliký pokrok. Léčba mě vůbec nebolela a navíc se o mě vzorně starali,“ uvedla.

Podle primáře infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Petra Kümpela je napadení liškou za bílého dne skutečnou raritou.

„Vezmeme-li navíc v potaz, že lišku nevyprovokoval žádný mazlíček, bylo nutno předpokládat, že by mohla být liška infikována vzteklinou. Inkubační doba vztekliny je i 6 až 12 měsíců,“ uvedl Petr Kümpel.

K léčbě bylo využito speciální sérum v kombinaci s běžnou vakcínou.

„Pacientce bylo potřeba podat okamžitě protilátky. V případě, že nemoc vypukne, je vždy smrtelná. Proto jsme ještě v sobotu vyslali pro sérum sanitku do Prahy. To jsme pacientce podali v co nejkratší možné době. Následně absolvovala očkování běžnou vakcínou, která zajistí, že i po vyprchání protilátek ze séra bude žena proti vzteklině 12 měsíců imunní,“ dodal primář.