Stará Ves nad Ondřejnicí je teprve druhým místem, kde šestašedesátiletá Draža Kristýnková vystavuje. „Má první výstava se uskutečnila v informačním centru v Háji ve Slezsku,“ prozradila umělkyně, která od roku 2006 jezdí s devíti kolegyněmi na pětidenní plenéry do terénu, kde malují.

„Holky na tyto plenéry jezdí již pětadvacet let, já jsem se vlastně přidala až nedávno. Tak se od nich i mnohému učím. Právě tyto kolegyně stály zamouprvní výstavou. Sice jsem se nejdříve vzpírala, ale nakonec jsem svolila,“ prozradila Kristýnková.

Ta začala s uměním již na škole, když studovala Pedagogickou fakultu v Ostravě. „Nejdříve jsem dělala linoryty jako novoroční přání PF. Ty jsem vždy jednou ročně posílala známým. Poté se mi narodili dva kluci a motivy pro tyto PF byly ovlivněny i jejich životem, jejich zálibami a podobně,“ vysvětlila Kristýnková.

Draža Kristýnková pak z nedostatku času přešla na kresbu perem. „Na těchto PF je právě vidět také má příprava do školy, kterou jsem musela doma dělat, protože jsem byla učitelkou,“ prozradila.

Kristýnková se pak dostala i k malování olejem. Při práci ve zmíněném plenéru pak vznikly olejomalby z Bartošovic u Studénky a z rázovité a povodněmi postižené Uhelné v Rychlebských horách poblíž Javorníku nedaleko polských hranic. Kristýnková však v posledních letech maluje na hedvábné šátky.

„Tyto šátky jsem opět vyráběla jako dárky pro nejbližší,“ dodala umělkyně. Hotové malby šátků na hedvábí před darováním vždy ofotila a dala foto naskenovat do tiskárny, kde ji každoročně zhotovili z velkých rozměrných šátků malé výtvory, které jako PF darovala přátelům.

Původní šátky Kristýnkové totiž mají rozměr 90 krát 90 centimetrů, ale v loňském roce se zaměřila na malbu na šátečky o rozměrech 28 krát 28 centimetrů. „Malovala jsem i na zahradě chalupy v Žamberku, odkud pocházím.

V roce 1957 jsme se stěhovali do Ostravy– –Poruby, ale nyní již mnoho let bydlím právě v Opavě,“ uzavřela Draža Kristýnková.