Většina měst totiž zřejmě využije maximální možnosti zvýšení nájemného, protože jim v obecních pokladnách chybějí peníze na stále dražší údržbu bytového fondu, zjistila ČTK. Horní hranici pro zvyšování nájmů určilo ministerstvo pro místní rozvoj, částky se liší dle atraktivnosti lokality. Na severu Moravy se mohou měsíční platby zvýšit až o třetinu. Jednotlivá města ještě o konečné sazbě nerozhodla, ale většinou již mají jasné záměry.

Například v Bílovci radní zřejmě využijí horní hranici a zvýší nájmy o pět až 33 procent. "Stávající nájemné je příliš nízké a nepokrývá potřeby na opravy a modernizaci bytového fondu. Navíc v naší lokalitě jde o relativně malou částku," vysvětlila starostka města Sylva Kováčiková. Razantní zvýšení nájemného zřejmě čeká také na obyvatele asi 1300 bytů ve Frýdku-Místku. "Předpokládáme, že využijeme maximální možné zvýšení. Důvodem je potřeba zabezpečit finance na opravy a investice do bytových domů," uvedla vedoucí odboru správy obecního majetku radnice Hana Kalužová.

Podobné to bude pravděpodobně i v dalších městech, například v Krnově nebo v Bruntále. "Konečné rozhodnutí padne zřejmě do konce prázdnin. Chceme, aby se nájemné blížilo reálným nákladům, které město na údržby bytů vynakládá," vysvětlila mluvčí Krnova Dita Círová. Rozhodnuto ještě není ani v Bruntále, kde by se mělo podle předběžných informací zdražovat o deset až 20 procent. Naopak v Bohumíně, který vlastní asi 4500 bytů, možná zvolí nižší sazbu.

"Zvýšení nájemného bude znamenat rychlejší zlepšení stavu městských domů, navýšení však rada sociálně a citlivě posoudí," řekl starosta Petr Vícha. Maximálních přírůstek nájemného pro rok 2008 v závislosti na konkrétním aktuálním nájemném a na konkrétní lokalitě bytu je možné vypočítat na na webu ministerstva pro místní rozvoj (www.mmr.cz).